Nie tylko kawa. Pijesz ten napój przed snem? Możesz mieć problemy z zasypianiem
Wybudzasz się w nocy, przez co na okrągło chodzisz niewyspany, a tym samym przemęczony? Przyczyną może być scrollowanie telefonu albo oglądanie telewizji przed zaśnięciem, a także brak wietrzenia sypialni. Znaczenie ma również...dieta, a dokładniej to, co pijemy przez położeniem się do łóżka.
Chcesz szybko zasnąć i zapaść w głęboki sen? W takim razie zacznij dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu przed zaśnięciem. Jeśli wypijesz wodę wieczorem, to wtedy wesprzesz proces detoksykacji i regulacji poziomu elektrolitów. Ponadto temperatura ciała będzie stabilna. Te czynniki wpłyną na dobry sen.
Niestety nie wszyscy piją wodę przed snem, a inne napoje, utrudniające zaśnięcie. Sprawdź, czego lepiej unikać wieczorem. Nie trzeba jednak pić samej wody. Przedstawiamy również inne płyny, które warto dostarczać organizmowi przed położeniem się do łóżka.
Przed zaśnięciem nie należy pić napojów moczopędnych, które powodują nocne wizyty w łazience, tym samym zakłócając sen. Chyba każdy z nas wie, że trzeba unikać kawy o właściwościach moczopędnych, dodatkowo zawierającej kofeinę, utrzymującej się w organizmie długo po spożyciu. Właśnie dlatego osoby wrażliwe na nią powinny pić napar kawowy tylko przed południem.
Mało kto wie, że czarna herbata również pogarsza jakość snu ze względu na właściwości moczopędne i pobudzające. Podobnie działają też inne płyny tj. yerba mate, kakao czy cola.
Płynami moczopędnymi są także słodkie i gazowe napoje zawierające cukier, słodziki, a nawet kofeinę (energetyki). Do tej grupy zaliczamy również soki owocowe, szczególnie cytrusowe, dodatkowo zwiększające ryzyko wystąpienia zgagi. Właściwości moczopędne ma też alkohol, znacznie pogarszający jakość snu.
Nie tylko woda wspomaga proces regeneracji organizmu podczas snu. Możemy z powodzeniem zastąpić ją kefirem, zawierającym probiotyki, korzystnie wpływające na mikrobiom jelitowy. Warto też sięgać przed położeniem się do łóżka po ciepłe mleko z miodem, ponieważ zawiera tryptofan – aminokwas, który wspomaga produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia i snu.
Mleczne napoje można natomiast zastąpić naparami ziołowymi tj. melisa czy rumianek. Ten pierwszy pomaga wyciszyć układ nerwowy, zmniejsza stres i ułatwia zasypianie, natomiast drugi działa uspokajająco, redukuje napięcie i wspomaga regenerację organizmu podczas snu. Dzięki temu takie napary mogą poprawić jakość snu, pomagając zasnąć szybciej i spać spokojniej.
Zobacz też:
Tak pozbędziesz się osadu po herbacie. Wystarczy, że połączysz te 2 składniki
Zamiast nakładać na szczoteczkę, wetrzyj w pralkę. Wyczyści ją lepiej, niż ocet
Widzisz taki nalot na czekoladzie? Cukiernik zdradza, czy można ją jeść