Reklama
Reklama

Nie musisz kupować drogich środków. Tym zaimpregnujesz drewniane meble

Impregnacja drewna jest bardzo ważnym procesem, jeśli zależy nam na długiej żywotności naszych mebli, zarówno tych umieszczanych w ogrodzie, jak i w domu. Warto do tego użyć popularnego i łatwo dostępnego produktu, jakim jest olej lniany. Stosowanie go niesie za sobą szereg korzyści i pomaga zabezpieczyć drewno na wiele lat. Sprawdź, jak impregnować drewno, używając do tego oleju lnianego.

Olej lniany wykorzystywany jest do impregnacji od setek lat. Pozyskiwany jest on poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu. Jego właściwości sprawiają, że bardzo często zastępuje on środki do impregnacji, ponieważ stosowanie go niesie wiele korzyści zarówno tych odnoszących się do zabezpieczania drewna, jak i do nadawania mu określonego wyglądu. Podpowiadamy, jak i dlaczego warto używać oleju lnianego do impregnacji.

Dlaczego warto stosować olej lniany do impregnacji?

Olej lniany jest bardzo popularnym i klasycznym sposobem zabezpieczenia drewnianych powierzchni. Jego główną zaletą jest to, że jest on naturalny oraz ekologiczny, więc stosowanie go nie jest niebezpieczne oraz nie przyczynia się do skażenia gleby lub wody.

Co więcej, może być on stosowany w każdym miejscu, niezależnie od tego, czy pragniemy zaimpregnować nasz drewniany stół z jadalni, czy meble ogrodowe. Sprawdzi się on nawet do zabezpieczania deski do krojenia, ponieważ nie niesie za sobą ryzyka zatrucia.

Warto także dodać, że olej ten jest niezwykle skuteczny i głęboko wnika w strukturę drewna, równocześnie chroniąc je przed działaniem wilgoci, promieniowaniem UV lub owadami drzewnymi. Kolejną zaletą tego produktu jest to, że olejowanie nim drewna nie jest przeciwwskazaniem do późniejszego malowania go za pomocą farb olejnych czy wodnych.

Dodatkowo stosowanie oleju lnianego sprawia, że nasze drewno zyskuje bardzo naturalny wygląd oraz piękne, matowe wykończenie z podkreślonym rysunkiem słojów. W rezultacie nadaje to naszym meblom prezencji surowego drewna.

Czytaj również: Na elewacji pojawił się zielony nalot? Szybko usuniesz go za pomocą wody i tego składnika

Jak olejować drewno krok po kroku?

Sam proces impregnacji drewna za pomocą oleju lnianego nie jest skomplikowany i bez trudu każdy sobie z nim poradzi. Wystarczą nam do tego jedynie podstawowe narzędzia malarskie oraz papier ścierny o gradacji 220.

Zanim jednak przystąpimy do nakładania oleju, powinniśmy odpowiednio przygotować do tego drewno. W przypadku surowego drewna, pozbawionego warstw zabezpieczających, musimy przeszlifować je papierem ściernym. Dzięki tej prostej czynności usuniemy nierówności oraz otworzymy pory drewna, co sprawi, że zwiększy się jego podatność na wchłanianie oleju. W przypadku starego drewna, które było już zabezpieczane lakierami czy malowane farbami, musimy pozbyć się tych warstw, tak by uzyskać surowe drewno.

Po szlifowaniu powinniśmy oczyścić powierzchnię z pyłu i zanieczyszczeń, używając do tego lekko wilgotnej ścierki. Kiedy woda już przeschnie, możemy przejść do olejowania drewna. Olej nakładamy za pomocą pędzla, wałka lub czystej ściereczki, rozprowadzając go zawsze wzdłuż usłojenia. Po pokryciu całej powierzchni czekamy godzinę i odsączamy nadmiar oleju z drewna, używając do tego papierowego ręcznika. Po upływie kolejnej godziny możemy nałożyć następne warstwy oleju.

Zazwyczaj stosuje się metodę, składającą się z dwóch lub trzech warstw produktu. Natomiast jeśli zabezpieczamy meble, które są przeznaczone do użytku zewnętrznego, powinniśmy nałożyć co najmniej 5 warstw oleju.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki