Reklama
Reklama

Na elewacji pojawił się zielony nalot? Szybko usuniesz go za pomocą wody i tego składnika

Z biegiem lat nasza elewacja na domu staje się czasem lekko zielona lub pojawia się nawet na niej mech. Należy szybko pozbyć się tego problemu, ponieważ może on w błyskawicznym tempie się rozprzestrzenić i narobić więcej szkód. Na szczęście istnieje prosta metoda usunięcia zabrudzeń, do której potrzebujemy zaledwie jednego produktu. Sprawdź, jak wyczyścić elewację.

Zielona elewacja to nie tylko problem estetyczny, ale i coś, co może wpływać na nasze zdrowie, ponieważ często w tym miejscu zaczyna rozwijać się grzyb lub pleśń. Wobec tego należy od razu działać. Do walki z zanieczyszczeniem przyda nam się jeden produkt z naszej kuchni. Podpowiadamy, jak stworzyć skuteczny roztwór do czyszczenia elewacji.

Co sprawia, że elewacja robi się zielona?

Zielony nalot pojawiający się na naszej elewacji to po prostu glony, czyli często występujące mikroorganizmy, które osiadają między innymi na kamieniach, drzewach lub właśnie murach budynków. Dobrze rozwijają się w środowisku, gdzie nie ma dostępu do słońca. Niejednokrotnie zaczynają się one także pokrywać mchem.

Co więcej, glony na elewacji występują zazwyczaj na wilgotnej powierzchni. Przesiąknięty obszar jest dla nich idealną pożywką. Jednak nie zapominajmy, że takie warunki są także idealne dla rozwoju grzybów oraz mchu na elewacji.

Zielony nalot najczęściej możemy zaobserwować na północnych i wschodnio-północnych ścianach, a zwłaszcza na tych, które nie zostały właściwie zabezpieczone przed wodą i narażone są na ciągłą wilgoć. W momencie, gdy zauważymy ich obecność, powinniśmy szybko zacząć działać, ponieważ zarówno glony, jak i grzyb bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Zwłaszcza gdy tynk został pokryty farbą o właściwościach ograniczonej paroprzepuszczalności.

Czytaj również: Suszysz pranie w mieszkaniu? Specjaliści ostrzegają przed konsekwencjami

Czym należy umyć elewację domu? Dzięki temu produktowi problem zniknie

Chcąc pozbyć się glonów, musimy zastosować produkty, które potrafią zmienić odczyn pH. Nie oznacza to jednak, że musimy kupować specjalne środki w sklepach lub komponować skomplikowane mieszanki. Wystarczy bowiem, że sięgniemy do kuchennej szafki po ocet.

Następnie na 5 litrów wody dodajemy 2 litry octu o stężeniu 10%. Dzięki tej prostej czynności otrzymamy skuteczny preparat do mycia elewacji domu. Używając myjki ciśnieniowej, bez problemu pozbędziemy się glonów. Co więcej, roztwór ten pomoże także usunąć wykwity wapienne, zabrudzenia po pyle budowlanym czy osady po wodzie.

Mieszanka octowa najlepiej sprawdza się w przypadku elewacji klinkierowych, ceglanych, gresu ceramicznego, tynku cienkowarstwowego i blachy.

Zobacz też:

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

Ten domowy sposób to prawdziwe wytchnienie dla haluksów. Stosuj go regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie