Na dachówce pojawił się mech? Możesz go usunąć bez wzywania specjalistów
Mech na dachu nie jest najpiękniejszym widokiem, ale to niejedyny powód, dla którego warto się go regularnie pozbywać. Nie tylko szpeci dom, ale może również przyczyniać się do przecieków, które z kolei wiążą się z przymusowym, nierzadko bardzo drogim remontem. Zdradzamy więc prosty domowy sposób, jak pobyć się go szybko i skutecznie.
Jedni dbają o to, aby na ich dachu pojawił się mech, podczas gdy drudzy zupełnie się nim nie przejmują. Takiego widoku nie powinieneś jednak ignorować, bo prędzej czy później może pociągnąć za bardzo kosztowny remont. Naucz się więc odpowiednio reagować i usuwaj mech z dachu regularnie, nawet jeśli problem nie jest jeszcze poważny.
Gromadzi wilgoć, dlatego im wcześniej się go pobędziesz, tym dłużej posłużą ci dachówki. Przestawiamy kilka profesjonalnych trików, dzięki którym szybko zapomnisz o widoku zielonych wykwitów, które szpecą twój dom. Wyjaśniamy także, jak pozbyć się mchu z dachu domowym sposobem.
Mech na dachu najczęściej pojawia się wtedy, gdy budynek zacieniony jest wysokim drzewem, które puszcza na niego soki. Zazwyczaj na pokryciach bitumicznych, ceramicznych albo cementowych, na połaciach skierowanych w stronę północną, ale nie jest to reguła.
Im gorsza jest wentylacja oraz im więcej lukarn i załamań posiada dach, tym większa szansa, że prędzej czy później pojawią się na nim zielone wykwity. Wiatr przenosi tam bowiem nasiona bezlistnych roślin, które mają na tyle silny system korzeniowy, że szybko zaczynają rosnąć w zgromadzonym kurzu zmoczonym deszczem.
Może cię zainteresować: Ogrodzenie zardzewiało po zimie? W ten sposób szybko je odświeżysz
Mchu z dachu bez trudu pozbędziesz się, używając twardej szczotki albo myjki ciśnieniowej. Jeśli dachówki są gładkie najlepiej wybrać drugą metodę, ponieważ zbyt silne tarcie może skończyć się uszkodzeniem powłok. W przypadku dachówek porowatych sytuacja jest odwrotna. Wyszoruj je dokładnie, ponieważ sama woda może nie wystarczyć do tego, by pozbyć się wszystkich roślin, które zdążyły wrosnąć w wolne przestrzenie.
Specjaliści zalecają zabezpieczyć dachówki po usunięciu mchu specjalnym preparatem chemicznym ze sklepu, który jest później spłukiwany, co pozwala pozbyć się resztek systemu korzennego. Na zaniedbanych budynkach używa się go kilkukrotnie. Po wszystkim dach można jeszcze zaimpregnować produktem z dodatkiem silikonu, który spowalnia powstawanie mchu na dachu. Można także zamontować przy kalenicy dachu druty z miedzi albo cynku, które również są szkodliwe dla roślinności.
Możesz wypróbować równie domowy sposób na usunięcie mchu z dachu. Jest tani i skuteczny, ponieważ trzeba jedynie pokryć dachówki 9 proc. roztworem octu i pozostawić. Gdy mech zwiędnie, wystarczy wymieść go twardą szczotką. Zabieg ten najlepiej wykonać w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień.
Czytaj również: Masz te rośliny w ogrodzie? Lepiej się ich pozbądź, bo przyciągają kleszcze jak magnes
Zobacz też:
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć