Reklama
Reklama

Myjesz zęby w ten sposób? Zwiększasz szansę na próchnicę i uszkodzenia szkliwa

Część osób myje zęby zaraz po przebudzeniu, a inni robią to dopiero po śniadaniu. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Okazuje się jednak, że jedno z nich ma więcej zalet dla zdrowia niż drugie i jest doceniane przez specjalistów. Podpowiadamy, czy lepiej myć zęby przed, czy po pierwszym posiłku w ciągu dnia.

Zęby należy myć regularnie i w prawidłowy sposób, by skutecznie pozbyć się osadów, bakterii i innych zanieczyszczeń. Należy również delikatnie wyczyścić szczoteczką język, by usunąć z niego bakterie i odświeżyć oddech.

Warto jednak wiedzieć, że liczy się nie tylko technika, ale i pora mycia zębów. Niektórzy uważają, że lepiej zająć się tym jeszcze przed śniadaniem, a inni czynią to dopiero po śniadaniu. Kto ma rację i dlaczego? Wyjaśniamy.

Jak myć zęby i kiedy to robić? Kilka kluczowych porad

Poprawne mycie zębów jest kluczowe, by pozbyć się z nich wszystkich nagromadzonych zabrudzeń i bakterii. Trzeba je szorować, wykonując ruchy wymiatające od dziąsła do korony zęba. Główka szczoteczki powinna być ustawiona pod kątem około 45 stopni do powierzchni zębów. Jak często myć zęby? Podobno powinno się to robić co najmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej po każdym posiłku — zwłaszcza słodkim.

Niektórzy preferują jednak mycie zębów tuż po przebudzeniu, a nie po pierwszym posiłku. Dyskusja dotycząca tego, czy lepiej myć zęby przed śniadaniem, czy dopiero po nim, trwa od wielu lat. Jedna i druga opcja ma swoich zwolenników, przedstawiających solidne argumenty. Warto jednak wiedzieć, że specjaliści skłaniają się raczej ku pierwszej z tych opcji. 

Czytaj też: Budzisz się niewyspany? Wyrzuć ten przedmiot z łóżka, a poczujesz się lepiej 

Lepiej myć zęby po śniadaniu czy przed? Specjaliści już wiedzą

Specjaliści twierdzą, że rozsądniejsze jest mycie zębów jeszcze przed śniadaniem. Przez noc w jamie ustnej namnażają się bowiem bakterie, które powinny zostać usunięte, nim wraz z jedzeniem trafią do wnętrza ciała. Drobnoustroje mogą wyprodukować kwasy, które zwiększą ryzyko osłabienia szkliwa i formowania się kamienia nazębnego. W efekcie zwiększy się ryzyko rozwoju próchnicy.

Szczotkowanie zębów przed pierwszym posiłkiem ma o wiele więcej zalet. Pobudza między innymi produkcję śliny. Pełni zaś ona bardzo ważne funkcje, pomagając rozmiękczyć pokarm i ułatwić jego rozdrobnienie, ale też wspierając niszczenie szkodliwych bakterii obecnych w jamie ustnej. Jeśli umyjemy zęby po przebudzeniu, nie tylko usuniemy z nich bakterie, ale też zobojętnimy kwasowy odczyn w jamie ustnej. 

Zobacz też:

Nie tylko lawenda odstrasza komary. Ta pospolita roślina działa również na kleszcze

Babcia wkłada to do konewki. Podlewanie grządek jest proste, jak nigdy

Zbierz kwiaty bzu i zalej olejem. Ich zastosowanie cię zaskoczy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | triki