Reklama
Reklama

Budzisz się niewyspany? Wyrzuć ten przedmiot z łóżka, a poczujesz się lepiej

Niektóre osoby nie zasną bez oparcia swojej głowy na wygodnej poduszce, a inne od dziecka usuwają ją spod karku. Czy spanie bez poduszki może być zdrowe? W niektórych przypadkach tak i pomoże wygodnie się wyspać. Wyjaśniamy, jak to możliwe.

Większość osób lubi spać na poduszce, która zapewnia ich głowie i szyi podparcie oraz wygodę przez całą noc. Są jednak osoby, które regularnie budzą się niewyspane, z poduszką wyrzuconą gdzieś poza łóżko lub wyjętą spod głowy. 

Najczęściej oznacza to, że powinny spać bez poduszki i zapewni im to większy komfort w nocy. Są i tacy, którzy wręcz powinni usunąć poduszkę ze swojego łóżka ze względów medycznych. Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ten temat.

Czy spanie bez poduszki jest zdrowe? To zależy dla kogo

Sen jest niezwykle ważny. Pozwala bowiem organizmowi na regenerację po całym dniu. Nic dziwnego, że kłopoty ze snem mogą się przekładać na problemy w codziennym funkcjonowaniu — niewsypani jesteśmy bowiem bardziej rozkojarzeni i mniej produktywni. Poduszka i kołdra wydają się nieodzownym duetem, pozwalającym na spokojny wypoczynek. Istotny jest również wygodny materac.

Każdy z tych produktów wydaje się ważny i potrzebny, a jednak wiele osób nie lubi spać na poduszce. Czy jej brak jest zdrowy? To zależy. Na pewno odciąża ona szyję i głowę, a także może zapobiec bólom karku i kręgosłupa, o ile odpowiednio się ją dobierze. Są jednak pewne grupy osób, które wręcz powinny zrezygnować z poduszki, choć całkowity jej brak warto najpierw skonsultować z lekarzem.

Czytaj też: Przynieś ze spaceru i zrób syrop. Wykorzystaj sezon, a zimą sobie podziękujesz 

Kto powinien spać bez poduszki? W tych sytuacjach jest potrzebna

Bez poduszki mogą, a nawet powinny spać osoby z wadami postawy i przewlekłymi chorobami kręgosłupa. Jej brak zwiększa też zwykle wygodę osób śpiących na brzuchu. Warto jednak najpierw skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą, nim na stałe wyrzuci się poduszkę ze swojego łóżka.

Poduszka — zwłaszcza wysoka — będzie zaś pomocna dla osób borykających się z refluksem żołądkowo-przełykowym lub zapaleniem zatok. Uniesienie głowy będzie bowiem w tych przypadkach korzystne, jako że ułatwi oddychanie oraz będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się kwasu żołądkowego. Warto jednak dobrać poduszkę do swoich indywidualnych potrzeb. Na szczęście obecnie dostępnych jest w sklepach tyle modeli, iż każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie. 

Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | zdrowie