Myjesz kubek po jogurcie przed wyrzuceniem do kosza? Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady
Segregowanie odpadów to obowiązek każdego człowieka, który chce się troszczyć o środowisko. Powtórne wykorzystanie niektórych materiałów, takich jak plastikowe bądź szklane butelki, pozwala na zredukowanie ilości odpadów. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo segreguje się określone typy śmieci.
Jednym z podstawowych zachowań proekologicznych jest segregowanie określonych grup odpadów. Co istotne, segregowanie śmieci jest w Polsce obowiązkowe. Do tego celu wykorzystuje się specjalnie oznaczone pojemniki. Można je odróżnić po kolorach:
- pojemnik zielony jest na szkło;
- pojemnik żółty na metal/tworzywa sztuczne;
- pojemnik niebieski na papier;
- pojemnik szary na odpady zmieszane;
- pojemnik brązowy na bioodpady.
Segregacja odpadów nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, a może przynieść wiele dobrego środowisku. Dzięki niej można wykorzystać śmieci do recyklingu, czyli przetworzenia ich i ponownego wprowadzenia do obiegu. Oprócz tego segregacja odpadów przyczynia się do zmniejszania ilości śmieci na wysypiskach.
Pomimo tego, że segregowanie odpadów nie jest zbyt skomplikowane, to czasem mogą wystąpić pewne trudności. Wiele osób zastanawia się, czy powinno się myć kubek po jogurcie lub słoik po sosie. Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Co więcej, mycie tych odpadów przed wyrzuceniem powodowałoby zwiększone zużycie wody.
A co w przypadku, gdy sos w słoiku lub jogurt w opakowaniu się przeterminują? Wówczas, w pierwszej kolejności należy pozbyć się zawartości. Trzeba wyrzucić ją do odpadów zmieszanych. Wtedy, pusty już słoik lub opakowanie po jogurcie, można bez przeszkód umieścić w prawidłowym pojemniku.
Pewne wątpliwości może również budzić kartonik po mleku. Wiele osób zastanawia się, gdzie powinno się wyrzucać tego rodzaju odpad. Okazuje się, że wewnętrzna część tego opakowania jest zrobiona ze specjalnej folii uniemożliwiającej przeciekanie. Wobec tego takie odpady należy wyrzucać do pojemników na metale i tworzywa sztuczne.
Zobacz też:
Ten trik ochroni cię przed złodziejami na cmentarzu. Nigdy więcej nie zabiorą ci lampionu
Kiszona kapusta nie tylko do obiadu. Możesz użyć jej w trakcie sprzątania
Robisz to z grzybami przed suszeniem? Nie dziw się, że pleśnieją