Reklama
Reklama

Jak segregować odpady po Wszystkich Świętych? Nie wrzucaj wszystkiego do jednego kontenera

Segregacja śmieci w Polsce to obowiązek, który dotyczy gospodarstw domowych, firm, a także nekropolii. Święto Zmarłych nie powinno być powodem, przez który zaniedbasz troskę o środowisko. Jeśli czeka cię sprzątanie grobów, sprawdź, w jaki sposób możesz uporać się z pozostałymi po nim odpadami. To prostsze niż myślisz.

Wszystkich Świętych to czas, kiedy szczególnie dbamy o groby naszych bliskich. Zanim przejdziesz do pozbywania się odpadów po sprzątaniu, sprawdź, do jakiego kontenera powinny trafić.

W jaki sposób segregować odpady z cmentarza?

Znicze to elementy, które wymieniamy co jakiś czas jedynie ze względu na wygląd. Jeśli ozdoba nie jest zniszczona, nie warto wyrzucać jej do kosza. Zamiast tego można ją umieścić w zniczodzielni. Dzięki temu będą mogły skorzystać z niej inne osoby.

Natomiast zniszczone, nadpalone lub pęknięte znicze należy podzielić na plastikowe i szklane elementy, a następnie wyrzucić do odpowiednich pojemników. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy znicz jest zabrudzony woskiem. Jeśli nie da się go zdrapać, ozdoba nie nadaje się do recyklingu i należy ją umieścić w kontenerze z odpadami zmieszanymi. Podobna zasada dotyczy również wkładów do zniczy.

Z kolei baterie oraz znicze, które są nimi zasilane, powinny znaleźć się w specjalnym kontenerze na elektrośmieci lub na zużytą elektronikę. Można je również oddać do lokalnego PSZOK-a.

Czytaj także: Posmaruj tym sztuczne kwiaty, a nie wyblakną aż do wiosny

Gdzie wyrzucamy kwiaty?

Groby często przystrajamy sztucznymi kwiatami lub wieńcami, które składają się z różnych elementów. W tym przypadku działamy w podobny sposób, jak ze zniczami. Musimy oddzielić poszczególne części wieńców, takie jak wstążki, donice, folię od biodegradowalnych odpadów. 

Zobacz również:Chcesz żeby znicze paliły się dłużej? Włóż je do zamrażarki

Wszelkie sztuczne ozdoby umieszczamy w odpowiednich kontenerach. Natomiast kwiaty i żywe rośliny trafiają do pojemnika na odpady biodegradowalne.

Sztuczne kwiaty nie nadają się do recyklingu. Firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów zaznaczają, aby umieszczać je wśród odpadów zmieszanych.


Zobacz też:

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

Po remoncie został ci styropian? Sprawdź, gdzie należy go wyrzucić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki