Czyścisz nagrobek w ten sposób? Lepiej przestań, możesz trwale uszkodzić płytę
Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Już 1 listopada, w środę, całe rodziny wybiorą się na cmentarz, aby wspominać bliskich i zapalić symbolicznego znicza. Każdy chce, aby nagrobek wyglądał wtedy schludnie. Dlatego podczas czyszczenia jego płyty, nie można popełniać błędów.
Czyszczenie to dobry nawyk, dzięki któremu nagrobek rodziny, czy bliskich wygląda estetycznie. Jednak czyszczenie grobów zmarłych powinno odbywać się z zachowaniem pewnych zasad. W innym przypadku można uszkodzić powierzchnię materiału, z którego są wykonane.
Płyty nagrobków mogą być zrobione z różnych surowców. Do najbardziej cenionych materiałów zalicza się marmur i granit. Ich prezencja nadaje się do uwieczniania pamięci po zmarłych ze względu na swoją dostojność i powagę. Jak czyścić takie materiały, żeby nie pojawiły się uszkodzenia?
Pomimo tego, że Uroczystość Wszystkich Świętych jest dopiero za 2 tygodnie, to już na cmentarzach można zauważyć wzmożony ruch. Ludzie krzątają się, sprzątając, odgarniając gałęzie i liście oraz energicznie myjąc nagrobki. Niestety wielu z nich popełnia ten sam błąd.
Materiały, z których są wykonane nagrobki, charakteryzują się nie tylko pięknym wyglądem, ale także specyficzną charakterystyką techniczną. Owszem, są niebywale odporne na zarysowania, wilgoć, czy wysokie temperatury. Zagrożeniem są natomiast chemiczne detergenty, powodujące odbarwienia.
Czytaj również: Masz dość zalodzonych ścianek zamrażalnika? Wykorzystaj ten produkt
Zrezygnowanie z chemicznych detergentów podczas czyszczenia nagrobków nie oznacza, że trzeba pozostawić płytę tak, jak jest. Są sprawdzone rozwiązania, umożliwiające skuteczne usunięcie brudu. Na czym polegają?
Specyfika granitu polega na tym, że wcale nie potrzeba stosowania mocnych środków czyszczących, żeby usunąć brud z materiału. Może to niektórych zaskoczyć, ale wystarczy tylko ciepła woda i niewielka ilość płynu do naczyń. Właśnie taka mieszanka to "klucz" do czystego nagrobka.
Ważne jest też to, aby nieskomplikowana mieszanka była zastosowana poprawnie. Roztwór z ciepłej wody i niewielkiej ilości płynu do naczyń z łatwością poradzi sobie z kurzem. Można go też wykorzystać do usunięcia stwardniałego brudu.
Sekretem oczyszczenia nagrobków jest właściwy sposób czyszczenia. Do tego przydadzą się miękkie ściereczki z mikrofibry. Należy unikać twardych szczotek ze sztywnym włosiem, czy druciaków. Nie można też używać detergentów o kwaśnym odczynie (np. z cytryną lub octem). Efektem może być właśnie zniszczenie płyty nagrobnej i pojawienie się przebarwień.
Zobacz też:
Boczki i zaparcia przestaną być zmartwieniem. Wystarczy wsypać łyżkę do kefiru
Wrzuć 1 kostkę lodu do zupy. Natychmiastowy efekt cię zaskoczy
Ręczniki będą miękkie, jak w hotelu. Wystarczy, że w czasie prania zrobisz to