Reklama
Reklama

Metoda dziadka na przechowywanie jabłek. Są świeże i smaczne przez całą zimę

Wiele osób ma jabłonie w ogrodach, działkach i sadach i jesienią zastanawia się, co zrobić z nadwyżką tych smakowitych owoców. Oczywiście większość z nich jest przetwarzana na przykład na dżemy, soki czy musy. Jednak możemy je również przechowywać dłużej w ich pierwotnej postaci. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednie dla nich warunki. Sprawdź, jak i gdzie trzymać jabłka, aby móc cieszyć się ich smakiem przez całą zimę.

Przechowywane w odpowiednich warunkach jabłka potrafią przetrwać przez bardzo długi czas i to w znakomitym stanie. Wystarczy jedynie, że zadbamy o właściwą przestrzeń dla tych owoców i będziemy stosować kilka zasad, dzięki którym przez całą zimę będziemy mogli sięgać po soczyste i świeże jabłka z własnego ogródka.

Zadbaj o to podczas zrywania jabłek. Na co musisz zwrócić uwagę?

jabłka musimy zadbać już w momencie zrywania ich, ponieważ wbrew pozorom są to bardzo delikatne owoce. Jeżeli chcemy przechować je z sukcesem, to musimy mieć to na uwadze od samego początku.

Najważniejszą zasadą jest to, że obite, zdarte lub nadgniłe jabłka nie nadają się do przechowywania. Nawet gdy według nas uszkodzenie jest małe lub ledwo widoczne, to ma ono już ogromny wpływ na pozostałe jabłka.

Związane jest to, z tym że do przechowywania nadają się wyłącznie owoce zdrowe. Te robaczywe, nadgniłe czy z uszkodzoną skórką bardzo szybko gniją, a w dodatku mogą one zainfekować kolejne owoce. To właśnie z takich okazów najszybciej rozprzestrzeniają się choroby przechowalnicze. Z tego powodu przejrzałe albo zniszczone owoce powinniśmy od razu zjeść lub je przetworzyć, przygotowując na przykład dżem czy kompot na zimę.

Czytaj więcej: Co zrobić, by suszone grzyby nie stwardniały? Nigdy nie zalewaj ich wodą w ten sposób

Jak przechowywać jabłka w domu? Dzięki temu przetrwają zimę

Po wyselekcjonowaniu jabłek, które nadają się do dłuższego przechowywania, musimy znaleźć im odpowiednie miejsce. Owoce te najlepiej jest trzymać w miejscu chłodnym i wilgotnym, na przykład w piwnicy. W przeciwnym razie, znajdując się w suchym środowisku, nasze jabłka stracą wodę i zaczną się marszczyć.

Wobec tego musimy zadbać o to, aby w pomieszczeniu, gdzie przechowujemy jabłka, była odpowiednia wilgoć na poziomie około 90 proc. W tym celu możemy zmoczyć podłogę lub wystawić miski z wodą. Dodatkowo powinno się regularnie wietrzyć wybrane pomieszczenie.

Jeżeli chodzi o same jabłka, to najlepiej jest poukładać je w drewnianych skrzyniach, które wcześniej wykładamy gazetami. Układamy luźno owoce tak, aby miały przestrzeń i przykrywamy je warstwą gazet. Następnie wykładamy na nich kolejną partię jabłek. Ostatnią z warstw także przykrywamy papierem, zabezpieczając w ten sposób nasze owoce przed czynnikami zewnętrznymi.

W jaki sposób przechowywać jabłka w lodówce?

W przypadku, gdy nie posiadamy piwnicy lub innego chłodnego pomieszczenia, w którym możemy wygospodarować miejsce na owoce, to wciąż nic straconego. Jabłka możemy przechowywać także w lodówce.

Najlepszą temperaturą dla tych owoców jest od 0 do 4 stopni Celsjusza. Jest to istotne, ponieważ w innych warunkach, gdzie mamy do czynienia z niższą lub wyższą temperaturą, nasze jabłka bardzo szybko się zepsują. Wobec tego dobrym pomysłem jest trzymanie owoców w szufladzie w dolnej części lodówki.

Równocześnie musimy pamiętać o tym, że jabłka przechowywane w lodówce muszą posiadać tam swoje miejsce na wyłączność. Nie mogą być one umieszczone obok innych owoców i warzyw, ponieważ jabłka wydzielają etylen. Jest to gaz, który przyspiesza dojrzewanie również produktów, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. Chcąc ograniczyć wytwarzanie tego gazu, możemy owinąć jabłka papierem albo gazetami.

Jak sprawdzać stan przechowywanych jabłek?

Samo wybranie odpowiedniego miejsca na przechowywanie jabłek nie wystarczy. Oprócz tego musimy regularnie kontrolować ich stan, ponieważ są to owoce, które niezwykle łatwo się psują.

Z tego powodu powinniśmy systematycznie obserwować, czy przechowywane owoce nie wykazują żadnych symptomów choroby przechowalniczej, takiej jak gorzka zgnilizna, szara pleśń czy brunatna zgnilizna. W momencie, gdy zauważymy zainfekowane owoce, musimy natychmiast je usunąć, aby nie zniszczyły pozostałej części zbiorów.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby