Reklama
Reklama

Co zrobić, by suszone grzyby nie stwardniały? Nigdy nie zalewaj ich wodą w ten sposób

Suszone grzyby są znakomitym dodatkiem do wielu potraw. Znakomicie podkreślają ich smak, a także nadają głębi smaku. Dotyczy to zarówno dań z mięsem, z warzywami, jak i sosów. Niestety częstym problemem przy suszeniu grzybów jest to, że twardnieją. Jak tego uniknąć?

Grzyby w lesie zaczęły się pojawiać już w sierpniu. Sprzyjała ku temu pogoda – wysokie temperatury i wilgoć. Dlatego sezon na grzyby zaczął się wyjątkowo wcześniej. Grzybiarze chcą zatrzymać smak pozyskiwanych okazów, susząc je.

Dzięki suszeniu grzybów można cieszyć się ich walorami smakowymi przez długi czas po ich zebraniu. Wtedy niektóre trafiają do słoików, niektóre są spożywane od razu, a jeszcze inne są suszone i chowane na później. 

Jak prawidłowo suszyć grzyby? Sposób z piekarnikiem

Zanim zabierzemy się do spożycia suszonych grzybów, trzeba dopilnować, aby proces obróbki przebiegł we właściwy sposób. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest suszenie grzybów w piekarniku w temperaturze ok. 50°C z włączonym termoobiegiem.

Suszenie grzybów w piekarniku trwa zazwyczaj maksymalnie do kilku godzin. Ważne jest to, żeby poszczególne okazy oczyścić przed włożeniem do komory urządzenia. Później grzyby kładzie się na tacce zabezpieczonej papierem do pieczenia. Dzięki temu nie będą spadać. 

Drzwiczki piekarnika po włączeniu można pozostawić uchylone. Sprawi to, że płynniejsza cyrkulacja powietrza odprowadzi wilgoć na zewnątrz komory urządzenia. Przy suszeniu grzybów w piekarniku należy zwrócić uwagę na to, aby pomiędzy poszczególnymi okazami pozostawić odstęp. Ułatwi to cały proces.

Przygotowywanie suszonych grzybów do jedzenia – jak to robić?

Niekiedy zdarza się, że suszone grzyby w trakcie obróbki cieplnej twardnieją lub stają się nieprzyjemnie gumowe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest dodatkowe zmiękczenie "darów lasu" przed ich spożyciem. W jaki sposób to zrobić?

Żeby suszone grzyby były przyjemniejsze w spożyciu, rozwiązaniem będzie dokładne umycie ich pod bieżącą wodą, usuwając tym samym niepożądany osad. Później poszczególne okazy moczy się w letniej wodzie albo mleku. Szczególnie drugie rozwiązanie doda grzybom delikatności i wyjątkowego smaku.

Co powoduje, że suszone grzyby twardnieją?

Warto dowiedzieć się, dlaczego suszone grzyby w ogóle twardnieją. Przyczyną jest po prostu wrząca woda. Nie należy nią zalewać grzybów, ponieważ później ich spożywanie może nie być aż tak przyjemne.

W innych przypadkach - po zalaniu grzybów wodą lub mlekiem, dary lasu będą zdatne do spożycia po odstępie jednej godziny lub od czterech do pięciu godzin. Pierwszy przedział czasowy dotyczy wody. Natomiast drugi mleka.

Dopiero później można przejść do ugotowania suszonych grzybów i cieszyć się zarówno ich smakiem, jak i przyjemną konsystencją. Dodatkowo można doprawić je ulubionymi przyprawami, chociażby: majerankiem, zielem angielskim, liściem laurowym, rozmarynem, tymiankiem, czy kminkiem.

Zobacz też:

Ptaki nie przylatują do twojego karmnika? Prawdopodobnie popełniłeś ten błąd

Przypaliłeś żelazko? Wystarczy, że posypiesz tym deskę, a będzie jak nowe

Są zdrowe i smaczne, a jednak nie każdy powinien je jeść. Komu mogą szkodzić?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby