Masz karmnik na parapecie? Sprawdź co i kiedy do niego wrzucić
Jesień na dobre zagościła za oknami, a to znaczy, że dzikie zwierzęta mają coraz większe trudności ze znalezieniem pokarmu. Warto im pomóc, jednak powinniśmy wiedzieć, jak to robić, aby im nie zaszkodzić. Wiele osób decyduje się na postawienie karmnika na parapecie i dokarmianie ptaków. Co do niego wrzucać? Czego lepiej nie dawać tym uroczym stworzeniom?
Dokarmianie ptaków, które nie odleciały do ciepłych krajów, jest ważną kwestią — pomaga im przetrwać zimę. Co więcej, za oknami zyskamy pięknie upierzonych gości.
Najlepiej wystawić karmnik już w listopadzie. Na początku listopada, szczególnie jeśli nie padał śnieg, to ptaki nie powinny mieć jeszcze dużych trudności ze znalezieniem jedzenia. Jednak już pod koniec miesiąca, początkiem grudnia z pewnością docenią pomoc. Warto je dokarmiać mniej więcej do końca marca.
W tych zimowych miesiącach bardzo liczy się regularność — ptaki będą liczyły na naszą pomoc. Jeśli nagle zaprzestaniemy je karmić, to możemy wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Dlatego też mając karmnik i decydując się na dokarmianie skrzydlatych znajomych, powinniśmy być systematyczni. Co ważne ptaki dość szybko zapamiętaj również pory dnia, w których dosypujemy pokarm i będą się w tym czasie zjawiać.
Zobacz także: Dzięki tym trikom szybko obierzesz czosnek. Tę kuchenną sztuczkę warto znać
Przede wszystkim nie mogą to być odpadki. To ważne, ponieważ głodne ptaki zjedzą to co im damy. Jeśli będzie to zepsute to może bardzo poważnie wpłynąć na ich zdrowie. Istotne jest również, to, że nie powinno się dokarmiać ptactwa chlebem, szczególnie białym pieczywem. Wbrew przekonaniom taki pokarm bardzo im szkodzi.
Najlepiej sprawdzą się różnorodne ziarna i owoce. Do karmnika możemy wsypać:
- Ziarna zbóż — można im podawać każdy rodzaj ziaren. Świetnie sprawdzą się gotowe mieszanki, które można kupić w sklepach zoologicznych. Ptaki chętnie jedzą ziarna kukurydzy, sezamu czy też owsa.
- Słonecznik — łuskany bądź w łupinie, co ważne nie może być on solony. Tego typu pokarm dzięki dużej zawartości tłuszczów będzie idealny na zimowe miesiące.
- Owoce — to doskonały wybór, jeśli na zewnątrz nie ma dużych mrozów. Owoce mają w składzie sporo wody, dlatego też, w przypadku ujemnych temperatur mogą zamrażać. W nieco cieplejsze dni jabłka, gruszki czy banany będą dobrą opcją jako pokarm dla dzikich ptaków.
- Orzechy — mogą być różne, byle nie były prażone. Większe orzechy lepiej rozdrobnić, aby mniejsze ptaki np. sikorki mogły je bez problemów zjeść.
Pamiętajmy również, że niezjedzone resztki powinniśmy posprzątać. Regularne czyszczenie karmnika jest bardzo ważne, gdyż zapobiega namnażaniu się zarazków i bakterii, które są bardzo niebezpieczne dla ptactwa.
Najczęściej wsypujemy ptakom pokarm do karmnika, jednak warto również uwzględnić poidełko z wodą. Wodę można wystawiać im przez cały rok. Zimą można wlewać ciepłą (nie wrzątek), dzięki temu dłużej pozostanie niezamarznięta. Na wodę można wykorzystać poidełko dla ptaków, ale sprawdzi się również miseczka czy nawet podstawka na kwiaty.
Zobacz też:
Połącz ocet z tym jednym składnikiem i umyj okna. Będą lśniły aż do świąt
Zimą trzymasz garnki z jedzeniem na balkonie? Skutki mogą być opłakane
Gdzie wyrzucać torebki po herbacie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna