Reklama
Reklama

​Mają mało kalorii i poprawiają metabolizm. Must have wiosennej diety

Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia, a warzywa i owoce są najlepszej jakości i mają świetny smak. Warto z tego skorzystać i umieścić w swojej diecie to, co najlepsze w kwietniu czy w maju, a takimi warzywami bez wątpienia są szparagi. Poznaj wartości odżywcze tego zielonego złota wiosennego stołu i dowiedz się, jak należy je jeść.

Jakie właściwości odżywcze mają szparagi?

Przede wszystkim szparagi to bogactwo witamin i minerałów. Znajduje się w nich aż pięć razy więcej substancji bioaktywnych niż w innych warzywach. Dla osób dbających o dietę najważniejszym czynnikiem będzie jednak kaloryczność. W 100 g szparagów znajdziemy jedynie 20 kalorii, w tym 3,9 g węglowodanów, 2,2 g białka oraz 0,1 g tłuszczy. Są świetnym źródłem fosforu, magnezu, potasu, selenu oraz wapnia. Zawierają także spore ilości kwasu foliowego oraz witamin z grupy B, C, E i K. Wśród składników bioaktywnych zawartych w szparagach wyróżniamy: antocyjany, błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, polifenole (co najmniej 12, najwięcej kwerecyny i rutyny) i saponiny.

Sprawdź również: Kupujesz łososia? Dietetyk radzi, jak wybrać najlepszą rybę

Czy jedzenie szparagów jest zdrowe?

Tak duża ilość witamin i minerałów sprawia, że jedzenie szparagów jest niezwykle zdrowe. Zawartość witamin z grupy B, C, E i K niezwykle pozytywnie wpływa na odporność naszego organizmu. Dodatkowo świetnie wspiera regenerację tkanek oraz utrzymanie zdrowego stanu skóry. Szparagi posiadają również świetne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi komórek nowotworowych. Spożywanie tego zielonego złota wspomaga także pracę nerek oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.

Jak należy jeść szparagi?

Sposób jedzenia szparagów zależy od ich rodzaju. W przypadku zielonych szparagów obieranie nie jest konieczne, wystarczy odciąć zdrewniałe końcówki i ugotować pozostałe części. Będą idealnym dodatkiem do frittaty, jajecznicy, jajek sadzonych, makaronów, omletów, pizzy czy sałatek. Świetnie smakują również podsmażone na maśle z dodatkiem soli, pieprzu i parmezanu lub owinięte w boczek bądź szynkę parmeńską i zgrillowane. Szparagi można również wykorzystać do przygotowania pysznych zup.

Zobacz też:

Tak przepędzisz mrówki z balkonu. Wystarczy kilka kuchennych odpadków

Taki termin ważności mają jajka. Później lepiej ich nie jeść

Tak zrobisz domowy spray na meszki. Używaj przed każdym spacerem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie