Ładujesz telefon podczas burzy? Takie mogą być konsekwencje
Zdarzyło ci się ładować telefon podczas burzy, ale nie byłeś pewny czy to na pewno jest bezpieczne? Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mają na ten temat jasną opinię. Dowiedz się jaką, a następnym razem nie będziesz musiał się zastanawiać, czy przez swoje zachowanie narażasz się na utratę zdrowia.
Ładowanie telefonu w czasie burzy to czynność, na którą decyduje się wielu Polaków. Niektórym wydaje się, że nie ma możliwości, aby poprzez tak małe urządzenie podłączone do źródła zasilania energią elektryczną zwiększyć ryzyko uderzenia błyskawicy.
Zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że konsekwencje takiego zachowania mogą być dla nich bardzo poważne. Zniszczeniu mogą ulec zarówno domowe sprzęty, jak i mogą pojawić się konsekwencje zdrowotne.
Może cię zainteresować: Słoiki z przetworami nie chcą się zassać? Wypróbuj metodę babci
Ładowanie telefonu w czasie burzy nie jest dobrym pomysłem. Podobnie jak pozostawanie w gniazdku podpiętych jakichkolwiek innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych (słuchawki, laptopy, suszarki do włosów, miksery, mikrofalówki).
Przypominają o tym m.in. eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), które przekazuje nam informacje o spodziewanych wyładowaniach atmosferycznych w konkretnym regionie i przekazuje wskazówki na temat zalecanego postępowania podczas ich występowania.
Podczas burzy należy znaleźć bezpieczne schronienie w budynku, pozamykać drzwi i okna oraz zabezpieczyć wszelkie luźne przedmioty na zewnątrz, (krzesła, parasole ogrodowe, leżaki, koce czy doniczki), by nie porwał ich wiatr.
Czytaj również: Moja znajoma wkłada gąbkę do zamrażarki. Gdy poznasz powód, zrobisz to samo
Ładowanie telefonu podczas burzy może mieć poważne konsekwencje. W przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną takie zachowanie może doprowadzić do uszkodzenia urządzeń elektrycznych (w efekcie tzw. przepięcia).
To jednak jeszcze nic, bo sprzęty zawsze można odkupić, co innego zdrowie. A poza stratami materialnymi w takiej sytuacji niestety może dojść także do porażenia ciała, (jeśli np. rozmawiasz przez telefon podłączony do prądu).
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi więc odłączać telefon od ładowania podczas burzy, a w razie pojawienia się iskry, popalonych przewodów lub zapachu spalenizny należy podjąć odpowiednie działania. Jeśli do tego dojdzie, powinieneś natychmiast wyłączyć elektryczność i gaz, wezwać pogotowie elektryczne (991) i pogotowie gazowe (992).
Zobacz też:
Możesz hodować borowiki na parapecie. Dzięki drożdżom urosną większe niż w lesie
To niepozorne warzywo jest skarbnicą witamin. Polacy jedzą stanowczo zbyt rzadko
Olej pryskający z patelni to prawdziwa zmora. Tak pozbędziesz się problemu