Już nie płacę za proszek do prania. Robię go sama z kilku składników
Za 1 kg przeciętnej jakości proszku do prania ubrań w sklepie trzeba zapłacić minimum 28-30 zł, a to nie lada wydatek. Tym bardziej że niektóre składniki w nich zawarte mogą podrażniać twoją skore. Na szczęście alternatywą dla drogich detergentów jest domowy proszek do prania, który możesz przygotować samodzielnie. Nie zajmie ci to więcej niż 10 kilka minut, a niektóre składniki na pewno masz w swoim mieszkaniu.
Domowy proszek do prania wcale nie musi być mniej skuteczny od tego zakupionego w markecie. A jeżeli produkty potrzebne do jego przygotowania zakupisz hurtowo, na pewno będzie on znacznie tańszy.
Poza tym, przygotowując go, zawsze masz pewność, jakie składniki się w nim znajdują. A dzięki posiadaniu posiadając pełną wiedzę o składzie, minimalizujesz ryzyko wysypki oraz innych problemów zdrowotnych. Więc po prostu wyjmij z szafki niezbędne składniki, wymieszaj je i wypierz swoje brudne ubrania, a na pewno znów będą idealnie czyste.
Aby przygotować własny domowy proszek do prania, potrzebujesz dużego naczynia np. miski i pojemnika do jego przechowywania. Najlepiej z nakrętką np. dużego słoja o pojemności 1 litra.
Następnie musisz zaopatrzyć się w takie produkty jak:
- mydlane płatki np. kokosowe - 1 pełna szklanka (cena to około 20 zł/ 1 kg) - z uwagi na właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
- soda oczyszczona - 0,5 szklanki (cena to 8-15 zł/ 1 kg) - poza właściwościami przeciwbakteryjnymi i antyseptycznymi posiada właściwości neutralizujące nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu skutecznie likwiduje brzydką woń brudnych ubrań.
- wybielacz tlenowy - przy powyższych proporcjach około 0,5 szklanki (cena to 10-20 zł/ 1 kg) - stanowi alternatywę dla wybielaczy chlorowych, rozjaśnia ubrania i usuwa plamy.
- soda kalcynowana - przy powyższych proporcjach około 0,5 szklanki (cena to 10-20 zł/ 1 kg) - to naturalny detergent, który zmiękcza wodę, poprawiając tym samym skuteczność całego proszku do prania.
- opcjonalnie olejek eteryczny np. goździkowy - przy powyższych proporcjach około 20 kropli (cena to około 10-15 zł za całą buteleczkę) - dla pięknego zapachu, zwalczania pleśni i grzybów.
Sprawdź: Polacy często lekceważą te symbole na metkach, a później słono za to płacą
Skoro wiesz już, jakie składniki są potrzebne do przygotowania domowego proszku do prania, zakup je i wsyp do dużego naczynia np. miski lub słoja (poza olejkiem eterycznym). Później mieszaj ręcznym blenderem lub mikserem przez minutę, ustawiając urządzenie na wysokie obroty. Teraz dodaj olejek eteryczny i jeszcze raz, nieco krócej wymieszaj składniki.
Na samym końcu domowy proszek do prania przesyp do dużego słoja. Zamknij go i oznacz tak, by nie pomylić detergentu z innymi środkami. Domowy proszek do prania przetrzymuj w ciemnym i suchym miejscu. Do prania używaj jednorazowo 2-3 łyżki przygotowanego, ustawiając wybrany program w pralce.
Czytaj również: Ręczniki śmierdzą wilgocią? Dosyp to do prania, a pożegnasz problem na zawsze
Zobacz też:
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć