Reklama
Reklama

Już nie płacę za proszek do prania. Robię go sama z kilku składników

Za 1 kg przeciętnej jakości proszku do prania ubrań w sklepie trzeba zapłacić minimum 28-30 zł, a to nie lada wydatek. Tym bardziej że niektóre składniki w nich zawarte mogą podrażniać twoją skore. Na szczęście alternatywą dla drogich detergentów jest domowy proszek do prania, który możesz przygotować samodzielnie. Nie zajmie ci to więcej niż 10 kilka minut, a niektóre składniki na pewno masz w swoim mieszkaniu.

Domowy proszek do prania wcale nie musi być mniej skuteczny od tego zakupionego w markecie. A jeżeli produkty potrzebne do jego przygotowania zakupisz hurtowo, na pewno będzie on znacznie tańszy. 

Poza tym, przygotowując go, zawsze masz pewność, jakie składniki się w nim znajdują. A dzięki posiadaniu posiadając pełną wiedzę o składzie, minimalizujesz ryzyko wysypki oraz innych problemów zdrowotnych. Więc po prostu wyjmij z szafki niezbędne składniki, wymieszaj je i wypierz swoje brudne ubrania, a na pewno znów będą idealnie czyste

Domowy proszek do prania - jakie składniki powinny się w nim znaleźć?

Aby przygotować własny domowy proszek do prania, potrzebujesz dużego naczynia np. miski i pojemnika do jego przechowywania. Najlepiej z nakrętką np. dużego słoja o pojemności 1 litra.

Następnie musisz zaopatrzyć się w takie produkty jak: 

  • mydlane płatki np. kokosowe - 1 pełna szklanka (cena to około 20 zł/ 1 kg) - z uwagi na właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. 
  • soda oczyszczona - 0,5 szklanki (cena to 8-15 zł/ 1 kg) - poza właściwościami przeciwbakteryjnymi i antyseptycznymi posiada właściwości neutralizujące nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu skutecznie likwiduje brzydką woń brudnych ubrań. 
  • wybielacz tlenowy - przy powyższych proporcjach około 0,5 szklanki (cena to 10-20 zł/ 1 kg) - stanowi alternatywę dla wybielaczy chlorowych, rozjaśnia ubrania i usuwa plamy. 
  • soda kalcynowana - przy powyższych proporcjach około 0,5 szklanki (cena to 10-20 zł/ 1 kg) - to naturalny detergent, który zmiękcza wodę, poprawiając tym samym skuteczność całego proszku do prania. 
  • opcjonalnie olejek eteryczny np. goździkowy - przy powyższych proporcjach około 20 kropli (cena to około 10-15 zł za całą buteleczkę) - dla pięknego zapachu, zwalczania pleśni i grzybów. 

Sprawdź: Polacy często lekceważą te symbole na metkach, a później słono za to płacą

Jak zrobić domowy proszek do prania? To zajmie ci nie więcej niż 10 minut

Skoro wiesz już, jakie składniki są potrzebne do przygotowania domowego proszku do prania, zakup je i wsyp do dużego naczynia np. miski lub słoja (poza olejkiem eterycznym). Później mieszaj ręcznym blenderem lub mikserem przez minutę, ustawiając urządzenie na wysokie obroty. Teraz dodaj olejek eteryczny i jeszcze raz, nieco krócej wymieszaj składniki. 

Na samym końcu domowy proszek do prania przesyp do dużego słoja. Zamknij go i oznacz tak, by nie pomylić detergentu z innymi środkami. Domowy proszek do prania przetrzymuj w ciemnym i suchym miejscu. Do prania używaj jednorazowo 2-3 łyżki przygotowanego, ustawiając wybrany program w pralce. 

Czytaj również: Ręczniki śmierdzą wilgocią? Dosyp to do prania, a pożegnasz problem na zawsze

Zobacz też:

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

Po remoncie został ci styropian? Sprawdź, gdzie należy go wyrzucić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby