Reklama
Reklama

Jedz to po treningu. Nie stracisz energii i szybko zobaczysz rezultaty ćwiczeń

Po każdym treningu powinniśmy zjeść odpowiedni posiłek, niezależnie od tego, czy biegamy, podnosimy ciężary, jeździmy na rowerze czy pływamy. Wybór odpowiednich produktów pomaga uzupełnić energię, nawodnić organizm oraz zregenerować i odbudować mięśnie. Co zatem warto umieścić na swoim talerzu po ćwiczeniach? Sprawdź już teraz.

Ćwiczenia, podobnie jak odpowiednia dieta, to klucz do sukcesu. Tym razem skupimy się na posiłku potreningowym, który musimy zjeść, aby uzupełnić energię. Potrzebujemy zatem zbilansowanego dania składającego się z odpowiednich pokarmów

Jak skomponować posiłek potreningowy?

Posiłek jedzony po treningu pozwala na jeszcze lepsze osiąganie zamierzonych efektów. Ważne, aby był zbilansowany i zawierał kombinację białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów

Pokarmy zawierające białko są odpowiedzialne za dostarczanie organizmowi aminokwasów. Te z kolei regenerują mięśnie i powodują ich wzrost. Źródła białka to np. jajka, chude mięso, ryba, tofu, jogurt grecki, twarożek, orzechy oraz masło orzechowe.

Węglowodany złożone uzupełniają wyczerpane zapasy glikogenu, dzięki czemu jesteśmy gotowi na kolejny trening. Jeśli chcemy dostarczyć je organizmowi, to warto zjeść owsiankę, chleb pełnoziarnisty, słodkie ziemniaki oraz różne owoce. 

Tłuszcze nie są tak ważne, jak białka czy węglowodany. Warto jednak dorzucić je do posiłku, ponieważ dzięki nim czujemy się syci, utrzymujemy stabilny poziom energii i zwiększamy wchłanianie witamin w nich zawartych. Produkty bogate w ten makroskładnik to np. łosoś, jajka, orzechy, masło orzechowe awokado, nasiona chia, oliwa z oliwek. 

Co jeść po treningu? Najlepsze posiłki potreningowe

Z podanych wyżej makroskładników możemy skomponować pełnowartościowy posiłek. Oto przykładowa lista dań i przekąsek, które warto jeść po treningu:

  • płatki zbożowe z mlekiem;
  • płatki owsiane z siemieniem lnianym, owocami i masłem orzechowym;
  • jogurt grecki z jagodami, granolą i migdałami;
  • wrap pełnoziarnisty z jajkiem, serem i sałatą;
  • banan z masłem orzechowym;
  • plastry marchewki z hummusem;
  • omlet warzywny na oliwie w oliwek. 

Czego nie jeść po treningu? Unikaj tych posiłków i przekąsek

Po treningu powinniśmy unikać niskiej jakości białka oraz węglowodanów, a także posiłków pozbawionych wartości odżywczych. Mowa o smażonym, śmieciowym jedzeniu oraz o produktach wysokoprzetworzonych. 

Unikajmy słodyczy, słodkich napojów oraz posiłków bogatych w tłuszcze nasycone i uwodornione oleje. Takie jedzenie hamuje wzrost mięśni i zwiększa ich bolesność. 

Po treningu nie pijmy gazowanych napojów. Powodują wzdęcia i przedwczesne uczucie sytości. 

Zobacz też:

"Napój bogów" smakuje niebiańsko i obniża cholesterol. Samo zdrowie, a Polacy go unikają

Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł

Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | dieta