Reklama
Reklama

Jak wietrzyć mieszkanie w czasie mrozów? Wiele osób popełnia ten błąd

W czasie siarczystych mrozów wiele osób rezygnuje z wietrzenia mieszkania, obawiając się utraty ciepła oraz wzrostu kosztów ogrzewania, które i tak już są spore. To duży błąd. Regularne wietrzenie mieszkania jest niezwykle ważne, aby utrzymać odpowiednią wilgotność oraz dopływ świeżego powietrza do wnętrza. Wpływa to korzystnie na zdrowie oraz samopoczucie. Podpowiadamy, jak skutecznie i rozsądnie podejść do kwestii wietrzenia mieszkania zimą.

Najlepszym schronieniem przed ujemnymi temperaturami jest ogrzewane pomieszczenie. Kiedy pali się w kominku lub kaloryfery są maksymalnie odkręcone, wiele osób nie wyobraża sobie wietrzyć mieszkania. Wpuszczać do pomieszczenia lodowate powietrze, a wypuszczać ciepłe, za które się płaci? Może wydawać się to absurdalne. 

Tak nie wietrz mieszkania zimą  

W rzeczywistości wietrzyć mieszkanie powinno się przez cały rok. W zimie jest to szczególnie ważne, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza oraz zapobiec nadmiarowi wilgoci. Jest to istotne dla zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. 

Należy do tego podejść rozsądnie i pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, lekko uchylone okno przez dłuższy czas nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, a co więcej jest to nieekonomiczne. To właśnie w ten sposób najłatwiej utracić ciepło, które wydobywa się z grzejników. Jak więc wywietrzyć mieszkanie w czasie mrozów? 

Przeczytaj również: Chcesz kupić oczyszczacz powietrza? Koniecznie zwróć na to uwagę

Krótko, ale intensywnie 

Dobrym, a także ekonomicznym rozwiązaniem jest krótkie, ale niezwykle intensywne wietrzenie. Najlepiej to zrobić w ciągu dnia, kiedy temperatury są wyższe, aniżeli nocą. To, co należy zrobić to otworzyć szeroko okno i tak pozostawić je na kilka minut. Właśnie wtedy dojedzie do efektywnej wymiany powietrza. 

Wietrzenie mieszkania w ten sposób zapobiega nadmiernej utracie ciepła, a także pozwala w znacznym stopniu pozbyć się wilgoci, która gromadzi się na szybach czy uszczelkach. Regularne wietrzenie pomieszczeń pozwala zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni. Wietrzenie mieszkania powinno stać się nawykiem, również w czasie zimy.  

Przeczytaj również: Nadchodzą siarczyste mrozy. Te składniki powinny znaleźć się w naszej diecie zimą

Wtedy wietrzenie mieszkania jest szczególnie ważne

Zimą problematyczne staje się również suszenie prania. Wiele osób decyduje się na rozwieszenie ubrań na kaloryferach, co pozornie przyspiesza ich wyschnięcie. Warto tego unikać, ponieważ suszone w ten sposób pranie generuje dużą wilgoć.  

Dobrze zachować odpowiedni dystans pomiędzy suszarką z praniem a źródłem ciepła. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, w czasie suszenia ubrań w pomieszczeniu, zwracaj szczególną uwagę na regularne i intensywne wietrzenie mieszkania. 

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | zdrowie