Reklama
Reklama

Chcesz kupić oczyszczacz powietrza? Koniecznie zwróć na to uwagę

Jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach to przede wszystkim kwestia zdrowia. W okresie jesienno-zimowym jest to szczególnie ważne, kiedy to wskaźniki zanieczyszczeń są alarmująco przekroczone. Warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, który skutecznie usunie unoszące się w pomieszczeniu zanieczyszczenia. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wybieraniu tego urządzenia.

Dbanie o zdrowie przyjmuje różne oblicza. Wśród nich należy wymienić zwracanie uwagę na to, jakim powietrzem oddycha się na co dzień. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza zimą. Nie od dziś wiadomo, że powietrze w Polsce uchodzi za jedno z najbardziej zanieczyszczonych w Europie.  Wskaźniki zanieczyszczeń wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W związku z tym warto zadbać o to, aby oczyszczacz powietrza zagościł w Twoim domu i skutecznie usuwał smog oraz inne zanieczyszczenia.  

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza? 

Oczyszczać powietrze warto w swoim domu, biurze czy innym lokalu użytkowym. Jest to skuteczna ochrona, a także dbanie o zdrowie własne i bliskich. Zaawansowane flirty służą do tego, aby zatrzymywać szkodliwe zanieczyszczenia, które trafiają do pomieszczenia.  

Na rynku dostępne są liczne modele oczyszczaczy powietrza, które różnią się pomiędzy sobą producentem, parametrami oraz ceną. To, na jakie urządzenie warto się zdecydować, będzie zależeć od wybranych czynników.

Przeczytaj również: Posypią się mandaty. Nawet 5 000 zł kary przy kontroli od nowego roku

Współczynnik CADR jako najważniejszy parametr

Chcąc zadbać o jakość powietrza, którym oddycha się na co dzień, warto odpowiedzialnie podejść do zakupu oczyszczacza. Aby spełniał założoną funkcję, musi być odpowiednio dobrany do pomieszczenia, w którym ma zostać umieszczony. 

W pierwszej kolejności należy zweryfikować podstawowy parametr, jakim jest CADR. O czym konkretnie mowa? O wskaźniku czystości dostarczanego powietrza. Wskazuje on rzeczywistą objętość powietrza, które oczyszczacz przefiltrował w godzinę. Jest to niezwykle istotne, aby dobrać jego odpowiednią wielkość.  

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza? 

Po uwzględnieniu współczynnika CADR należy zwrócić uwagę na kolejne parametry. Jednym z nich są filtry, które są głównym elementem urządzenia. Spełniają zadanie, jakim jest zatrzymywanie zanieczyszczeń. Zazwyczaj spotkać można połączenie filtru wstępnego, HEPA i węglowego. Każdy z nich zajmuje się zatrzymywaniem zanieczyszczeń pochodzących z innego źródła.  

Oczyszczacz powietrza posiada wbudowane czujniki, których zadaniem jest bieżące kontrolowanie poziomu zanieczyszczeń. Warto zwrócić uwagę na ich czułość. Dobrze, aby urządzenie posiadało funkcję mierzenia stężenia pyłów PM2.5 oraz lotnych związków organicznych. To właśnie dzięki pomiarom urządzenie będzie mogło działać automatycznie na odpowiednich trybach pracy.  

Przeczytaj również: Smog a wietrzenie mieszkania. Czy zimą warto otwierać okna?

Dobry oczyszczacz powietrza to zakup na wiele lat  

W trakcie wyboru oczyszczacza warto zwrócić uwagę na jego głośność pracy. Urządzenie będzie działać przez cały dzień, a nawet dobę, w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Warto więc zadbać, aby nie było ono uciążliwe. Jest to szczególnie istotne, gdy sprzęt ma być umieszczony w sypialni bądź w pokoju dziecka.  

Dodatkowo przed zakupem warto zweryfikować markę sprzętu, jakość wykonania oraz opinie. Decydującym czynnikiem może okazać się również dostępność części zamiennych oraz cena filtrów. Kupując oczyszczacz powietrza, warto zrobić to w sposób przemyślany, aby sprzęt służył przez długie lata, a nie tylko przez jeden sezon.   

Zobacz też:

Grasują w garażu i piwnicy. Lepiej ich nie dotykaj

Kupujesz młode ziemniaki? Zwróć na to uwagę podczas wizyty na targu

​Zrób domowy odświeżacz powietrza. Pięknie pachnie, a do tego odstrasza komary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | zakupy