Reklama
Reklama

Jak uniknąć smug podczas mycia okien? Nie popełniaj tego błędu

Mycie okien kojarzy się zazwyczaj z przygotowaniami do świąt, które są dwa razy w roku. Większość osób zdaje sobie jednak sprawę, że jest to za rzadko. Chcąc cieszyć się promieniami słonecznymi wpadającymi do pomieszczenia, warto w porządkach domowych uwzględniać również mycie okien. Tylko jak zrobić to bez smug? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach i nie popełniać pewnego błędu.  

Używanie najlepszych środków chemicznych i dokładanie wszelkich starań to czasami za mało, aby na oknach nie powstawały smugi. Dlaczego się tak dzieje? Przyczyn może być wiele. Warto więc dowiedzieć się, jak i kiedy myć okna, aby zrobić to szybko, sprawnie i co najważniejsze... bez smug.  

Czyste okna bez smug — co należy zrobić? 

Letnie mycie okien często pomijane jest przez wiele osób. Warto jednak regularnie wykonywać tę czynność domową, aby cieszyć się z ich blasku, a także promieni słonecznych, które wpadają do pomieszczenia. Niestety mycie okien dla sporej liczby osób to prawdziwa zmora. Głównym sprawcą są pojawiające się smugi.  

Na ogół umycie okien nie jest skomplikowaną czynnością. Warto jednak wiedzieć, jak myć okna, aby szybko i na długo lśniły czystością. Wiele sprawdzonych patentów używały już nasze mamy, a może i babcie.  

Do takich z pewnością można zaliczyć używanie ściereczki z mikrofibry zamiast chętnie wybieranego ręcznika papierowego. Ściereczka dobrze chłonie, a co więcej w porównaniu do ręcznika, zbiera również kurz i brud. Ponadto warto zainwestować w gumową ściągaczkę do wody. Dzięki niej w łatwy sposób można usunąć namiar preparatu z powierzchni szyby.  

W takim razie, czym myć okna? Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, jednak wiele pań domu najchętniej sięga po tani i sprawdzony od pokoleń produkt, a mianowicie ocet. Świetnie radzi sobie podczas porządków domowych, sprawdzi się również podczas mycia okien. Wystarczy przygotować roztwór octu z wodą w proporcjach 4:1 i następnie spryskać nim szyby.  

Sprawdź również: Ukryte zastosowanie papieru do pieczenia. Potrafi zdziałać cuda w łazience

Jak myć okna bez smug? Dzień nie jest bez znaczenia  

Podczas mycia okien ważne są używane środki, akcesoria oraz technika. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że często przyczyna smug na oknach tkwi zupełni w czymś innym. Zazwyczaj ochota na porządki domowe przychodzi wraz z ciepłymi i słonecznymi dniami. Tych latem z pewnością nie brakuje. Mycie okien w pełnym Słońcu nie jest jednak najlepszym pomysłem. Dlaczego?

Promienie słoneczne padające prosto na szybę podczas mycia okien mogą wiele utrudniać. Dzięki nim woda szybciej paruje, przez co błyskawicznie pojawiają się smugi, nieestetyczne ślady po kropelkach, a także zacieki. Co więcej, są one trudne do usunięcia i dodają sporo pracy, której można uniknąć.  

Wobec tego, kiedy najlepiej myć okna? Choć słoneczna pogoda dobrze nastraja do robienia porządków, w przypadku mycia okien lepiej wybrać mniej słoneczny dzień. Najlepiej, aby był to ciepły, ale pochmurny dzień. Dzięki temu możliwe będzie umycie okien bez niechcianych smug, które zdecydowanie powstają szybciej, gdy na szybę padają ostre promienie słoneczne.  

Zobacz też:

Zmieszaj z wodą i spryskaj kostkę brukową. Szybko usuniesz chwasty

Jeśli poczujesz ten zapach, reaguj. Może oznaczać, że w mieszkaniu są pluskwy

Nie radzisz sobie z mchem na trawniku? Kup ten produkt w za kilka złotych i rozsyp

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki