Reklama
Reklama

Jak prać wełniany sweter? Dzięki temu latami będzie wyglądał jak nowy

Wełniane swetry są ciepłe i wygodne, dlatego chętnie zakładamy je zwłaszcza w chłodne, zimowe dni. Tuż po zakupie wyglądają świetnie, ale niestety to może szybko zmienić się już po pierwszym praniu. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym nasze ubrania pozostaną w idealnym stanie przez lata. Aby wełniane swetry nie zniszczyły się i nie skurczyły podczas prania w pralce, powinniśmy zawsze odświeżać w konkretny sposób.

Pranie wełnianych swetrów w pralce to dla wielu osób wyzwanie i z tego powodu większość z nas decyduje się odświeżać je ręcznie. Najczęściej obawiamy się, że wybierzemy nieodpowiedni program, lub dodamy złego detergentu i tkanina skurczy się, lub zmechaci. 

Na szczęście istnieją sprytne triki na wypranie wełnianego swetra bez najmniejszego uszczerbku. Jeżeli unikniemy popełniania popularnych błędów i będziemy postępować według poniższych zasad, nasze ulubione zimowe ubrania na pewno nigdy nie zniszczą się i zachowają idealny stan po wyjęciu z bębna urządzenia.

Jak nie prać wełnianego swetra? W ten sposób można zniszczyć ubrania

Większość z nas popełnia przy karygodne błędy podczas prania wełnianych swetrów w pralce, a później dziwimy się, że tkaniny kurczą się i odkształcają. Częste pranie zwiększa ryzyko zniszczenia delikatnych włókien z uwagi na wilgoć i środki piorące, które nie sprzyjają utrzymaniu naszych ubrań w dobrej kondycji

Dlatego najlepiej założyć je przed upraniem kilka razy, a nie wrzucać do pralki po jednorazowym ubraniu, podczas gdy nie zdążyły się nawet jeszcze ubrudzić. Gdy jednak czujesz, że wełniany sweter wymaga już odświeżenia, wcale nie musisz poświęcać się, piorąc go w rękach. Równie dobrze możesz uprać go w pralce. 

Pamiętaj tylko o wyborze odpowiedniego programu, bo wełna może odkształcić się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury i intensywnych obrotachZrezygnuj także ze zwyczajnego proszku do prania na rzecz odżywek piorących dedykowanych wełnie, które pomagają zachować miękkość i idealny kształt wełnianego swetra. 

Może cię zainteresować: Zawsze piorę w ten sposób puchową kurtkę. Dzięki temu jest miękka jak chmurka

Pranie wełnianego swetra w pralce krok po kroku

Aby nasze swetry nie zniszczyły się podczas prania w pralce, po wrzuceniu do bębna urządzenia powinniśmy zawsze wybierać dedykowany im program. Ubrania z tej tkaniny zaleca się odświeżać w chłodnej lub letniej wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza i możliwie niskich obrotach, aby zapobiec intensywnemu tarciu tkaniny podczas cyklu prania. 

Do prania wełnianego swetra możemy wykorzystać również ocet, który jest naturalnym środkiem zmiękczającym tkaniny i pomaga pozbyć się detergentu, dzięki czemu tkanina po praniu nie jest sztywna. Wystarczy, że dolejemy go odrobinę do ostatniego płukania.  

Jak suszyć wełniany sweter po praniu?

Po upraniu wełnianego swetra trzeba go jeszcze w odpowiedni sposób wysuszyć. Przy tak delikatnych tkaninach, które łatwo zniszczyć pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać do tego celu suszarki bębnowej. Nie zaleca się również wieszać go na suszarce czy gorącym kaloryferze.

Zatem, jak suszyć wełniany sweter tak, by nie uległ odkształceniu? Najpierw warto delikatnie odcisnąć z niego nadmiaru wody rekami, a później położyć sweter na płasko na czystym ręczniku lub innej podobnej tkaninie w wentylowanym pomieszczeniu. Taki sposób suszenia pozwoli zachować kształt wełnianego swetra.

Czytaj również: Sweter skurczył się w praniu? Nie wyrzucaj go, wystarczy chwila, by znów wyglądał jak nowy

Zobacz też:

​Te trujące grzyby łatwo pomylić z jadalnymi. Przyjrzyj się dwa razy, zanim zerwiesz

​Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kto powinien zapłacić z remont i awarię

Pająki przestaną wchodzić do domu. Wystarczy, że ułożysz to pod drzwiami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki