Reklama
Reklama

Sweter skurczył się w praniu? Nie wyrzucaj go, wystarczy chwila, by znów wyglądał jak nowy

Jeżeli twój ulubiony sweter skurczył się podczas prania, nie panikuj. Zamiast z bólem serca wyrzucać zniszczone ubranie, spróbuj przywrócić go do normalnych rozmiarów, stosując odżywkę do włosów. Okazuje się, że nawet niewielka ilość tego popularnego kosmetyku może sprawić, że skurczony ciuch znów będzie wyglądał jak nowy.

Pranie ubrań może wydawać się banalną czynnością, ale doświadczenie pokazuje, wcale takie nie jest. Jeżeli nie uważasz przy wyborze temperatury lub programu, musisz  przygotować się na konsekwencje w postaci odbarwień, zmechaceń lub innych zniszczeń na twoich ulubionych ciuchach. A jedną z najgorszych rzeczy, jakie mogą przydarzyć ci się jesienią, są skurczone ubrania po wyjęciu z pralki... 

Dotyczy to zwłaszcza swetrów, których delikatne tkaniny nie wybaczają nawet najmniejszych błędów. Całe szczęście, że istnieje prosty sposób, aby uratować skurczone ubrania. Niedawno zdradziła go na Instagramie jedna z influencerek prowadzących profil @Well Kept Space, która podzieliła się z followersami krótkim filmem. 

Dlaczego ubrania kurczą się w praniu? To nie kwestia przypadku

Najczęstszym powodem, przez który swetry kurczą się w prania, jest ignorowanie metki przyszytej do ubrania. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zalecanego sposobu i temperatury prania danej rzeczy. Z pozornie nieprzydatnego kartonika możesz dowiedzieć się również, jak suszyć materiał tak, by twój ulubiony ciuch wyglądał idealnie przez długi czas. 

Na ogół za skurczanie się włókien odpowiedzialna jest zbyt wysoka temperatura prania ubrań. Większość producentów przestrzega, że powinno się prać je w 20-40 stopniach Celsjusza, ale skąd miałbyś o tym wiedzieć, skoro nie czytasz metek?

Sprawdź: Wsyp 3 łyżki do prania, a szare skarpetki przestaną być problemem. To naturalny wybielacz za grosze

Jak uratować sweter, który skurczył się w praniu? Dzięki temu wróci do normalnych rozmiarów

 Nie od dziś mówi się jednak, że "mądry Polak po szkodzie". Dlatego jeśli twoje ulubione ubranie zdążyło już skurczyć się podczas prania, nie rozpaczaj, tylko podejmując odpowiednie działania, spróbuj przywrócić go do jego poprzedniego rozmiaru. Instagramowa ifluencerka z profilu @Well Kept Space pokazała, jak zrobić to krok po kroku. 

Skurczone rzeczy możesz łatwo uratować. Po prostu napełń wodą dużą miskę i dodaj dużą ilość odżywki do włosów. Wymieszaj i wrzuć sweter, który zmniejszył się podczas prania tak, by ubranie w całości znalazła się pod wodą. Pozostaw na pół godziny, a później wyjmij skurczony sweter z wody, odciśnij nadmiar płynu i zacznij ostrożnie rozciągać tkaninę ubrania rękami. 

Odżywka do włosów rozluźni włókna w odzieży, więc twój ulubiony skurczony sweter z wełny lub kaszmiru po wyschnięciu powinien powrócić do swojego pierwotnego rozmiaru. Fani w komentarzach zwracają jednak uwagę na pewien szczegół. Ich zdaniem metoda ta naprawdę działa, ale tylko wtedy, gdy ubrania są prane bez suszenia. 

Czytaj również: Pierz kołdrę w ten sposób, a będzie miękka i puszysta jak chmurka

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby