Reklama
Reklama

Jak odetkać zlew bez środków chemicznych? Hydraulik poleca sprawdzony sposób

Okres przedświąteczny jest niezwykle intensywny. Choinka, prezenty, porządki i przygotowywanie potraw może zmęczyć nawet najwytrwalszych zawodników. W tym czasie często mogą nam się wydarzyć niespodziewane rzeczy (w złym tego słowa znaczeniu). Sprawdź, jak odetkać zlew bez użycia środków chemicznych.

Zatkany zlew — przyczyny

Nie zawsze zlew zatyka się od razu, w niektórych przypadkach jest to proces długotrwały. Najpierw woda zaczyna schodzić trochę wolniej, następnie słychać delikatne bulgotanie. Z rur może również wydobywać się nieprzyjemnych zapach. Najczęstsze przyczyny zatkanego zlewu to:

  • kamień na ściankach rur,
  • odpady żywnościowe,
  • tłuszcz,
  • wady montażowe,
  • włosy,
  • zatkanie odpływu.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wykorzystanie środków chemicznych, jednak ten sposób niezwykle negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Na szczęście można rozwiązać ten problem z wykorzystaniem skutecznych domowych sposobów.

Sprawdź również: Kaloryfer słabo grzeje? Wlej to do środka, a w domu znów będzie ciepło

Domowe sposoby na zatkany zlew

Pierwszą metodą odetkania zlewu jest kwasek cytrynowy. W tym celu wystarczy wsypać do odpływu dwie saszetki kwasku cytrynowego i zalać to ciepłą wodą. Mikstura świetnie przeczyści rury i jest nieszkodliwa dla środowiska. Drugim sposobem, wykorzystywanym od lat przez babcie, jest sól kuchenna. Wystarczy od odpływu wsypać łyżkę soli i również zalać wrzątkiem.

Ostatnia metoda jest również niezwykle uniwersalna i nie wymaga żadnych środków chemicznych. Potrzebujemy do tego cztery łyżki sody oczyszczonej i 500 ml octu. Składniki mieszamy ze sobą, a następnie wlewamy do odpływu. Powinna pojawić się reakcja chemiczna (jej efektem będzie piana), a mieszankę należy zostawić na 5 minut. Po tym czasie do otworu wlewamy 1,5 litra wrzącej wody. Dzięki temu usuniemy zatory, a zlew znów będzie maksymalnie drożny.

Wszystkie trzy metody są niezwykle skuteczne, a przede wszystkim nie wykorzystuje się w nich środków chemicznych, a co za tym idzie, są przyjazne dla środowiska. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wykorzystane w nich produkty znajdziemy w większości kuchni.

Zobacz też:

Zimą trzymasz garnki z jedzeniem na balkonie? Skutki mogą być opłakane

​Gdzie wyrzucać torebki po herbacie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | sprzątanie | triki