Grzybiarze rzadko je zbierają, bo myślą, że są trujące. Smakują obłędnie
Te jadalne grzyby nie cieszą się popularnością podczas grzybobrania. Po ugotowaniu mają obłędny smak, ale mało kto ma okazję się o tym przekonać, gdyż ludzie błędnie zakładają, że są trujące. Mowa jest tutaj o borowikach ceglastoporych, które na talerzu znakomicie komponują się z kapustą, a przygotowane w marynacie są już prawdziwym rarytasem!
Grzybów w polskich lasach nie brakuje. W sierpniu powoli zaczyna się na nie sezon. Do koszyków zbierać można teraz przede wszystkim: podgrzybki, maślaki i koźlarze, a także kanie, rydze oraz... borowiki.
Wśród tych ostatnich jednym z najsmaczniejszych jadalnych gatunków grzybów jest borowik ceglastopory (oficj. krasnoborowik ceglastopory, a potocznie gniewus). Niestety często bywa on pomijany z uwagi na swój nietuzinkowy wygląd, a szkoda, bo potrawy z jego dodatkiem smakują rewelacyjnie.
Borowik ceglastopory rośnie zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Częściej jednak można go spotkać w tych pierwszych - pod świerkami, na kwaśnym podłożu. Pospolicie występuje przede wszystkim w górach i na pogórzu, nieco rzadziej w centralnej Polsce. Owocniki widywane są od maja do listopada, a więc sezon na te konkretne borowiki jest długi.
Może cię zainteresować: To jeden z najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Łatwo go pomylić z pieczarką
Borowik ceglastopory jest jednym z najpiękniejszych grzybów o unikalnym wyglądzie. Jego kapelusz może mieć od 5 do 15 cm średnicy, ciemnobrązowy albo kasztanowobrązowy kolor. U młodych osobników jest półkulisty, o matowej, zamszowej powierzchni, a u dorosłych poduszkowaty/ rozpostarty i gładki.
Pory rurek młodych owocników są żółte, jednak szybko stają cię ceglastopomarańczowe/ krwistoczerwone, a po uszkodzeniu od razu sinieją. Trzon grzyba jest pełny i mocny, osiąga wysokość od 4 do 15 cm, jest żółty z czerwonymi kosmkami lub ziarenkami, (ale nie ma siateczki!). Jeśli go ściśniesz, przebarwi się na ciemnogranatowo.
Miąższ borowika ceglastoporego jest jędrny i zwarty (nie da się go oddzielić od skórki), ma wyrazisto-żółty odcień, ale wystawiony na powietrze natychmiast przyjmuje kolor sinoniebieski (cecha charakterystyczna borowika ceglastoporego).
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, borowik ceglastopory jest jadalny (ale musi być dobrze przyrządzony, bo bez obróbki lub niedogotowany powoduje problemy żołądkowe). Ma łagodny smak i zapach, więc zupa grzybowa z jego dodatkiem smakuje obłędnie.
Podobnie jak kapusta czy mięsne sosy. Koneserzy uwielbiają te grzyby w marynacie octowej. Podobno fantastycznie komponują się także z ostrymi przyprawami i nadają się do suszenia.
Zobacz też:
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki