Reklama
Reklama

Działa na kaszel lepiej niż drogi syrop. Wystarczy łyżeczka dziennie

Okres jesienno-zimowy to wzmożony czas przeziębień i infekcji. Warto więc wiedzieć, jak można sobie poradzić z towarzyszącymi wówczas dolegliwościami, takimi jak uporczywy kaszel. Rozwiązaniem okazuje się syrop z kwiatów dziewanny, który jest skuteczniejszy niż niejeden preparat z apteki. Przekonaj się, dlaczego warto po niego sięgnąć, gdy kaszel nie odpuszcza. 

Domowe sposoby są nieocenione w walce z objawami choroby. Wśród nich wymienia się między innymi syropy, takie jak syrop z czosnku czy cebuli. Warto swoją uwagę skierować również na syrop z kwiatów dziewanny, który może okazać się nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z uporczywym kaszlem.  

Dziewanna — co wiadomo na temat jej właściwości? 

Dziewanna to roślina wielokwiatowa, często nazywana królową ziół. Porasta nasłonecznione i suche miejsca, przez co najczęściej można ją znaleźć na nieużytkach. Jej wygląd jest dość charakterystyczny, co zawdzięcza swoim okazałym, żółtym kwiatom.

W medycynie naturalnej gości już od starożytności, gdyż już od dawna mówi się o właściwościach leczniczych dziewanny. Precyzując, surowcem leczniczym w tym przypadku są wspomniane kwiaty tej rośliny. Chętnie wykorzystywane są w ziołolecznictwie, przez co goszczą wśród domowych sposobów na walkę z przeziębieniem.  

Te żółte kwiaty wykazują bowiem wiele właściwości, a wszystko to przez liczne związki aktywne, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Dzięki temu dziewanna jest sprzymierzeńcem podczas problemów związanych z układem oddechowym.

Zobacz także: Pomaga pozbyć się zgagi i wspomaga odchudzanie. Dodaj do wody i wypij po przebudzeniu

Na co jest syrop z dziewanny? Sprawdzony sposób na kaszel i nie tylko  

Dobroczynne działanie tej rośliny na układ oddechowy ma między innymi związek z dużą zawartością śluzu, który otula obolałe miejsca, takie jak na przykład gardło. Pokrycie błon śluzowych naturalnym filtrem ochronnym łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, takie jak podrażnienie i poczucie suchości. 

Ponadto dziewanna wykazuje działanie wykrztuśne, które wspomaga usunąć z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę. Jest to pomocne przy kaszlu mokrym. Wspomniane działanie przeciwzapalne i antybakteryjne łagodzi natomiast ból gardła i stany zapalne błon śluzowych.  

Warto również nadmienić, że dziewanna stosowana w postaci okładów bądź naparów może okazać się pomocna przy problemach skórnych, a także dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Nic więc dziwnego, że ta roślina o żółtych kwiatach jest od tylu wieków doceniana w ziołolecznictwie.

Przeczytaj też: To najlepsza herbata dla seniorów. Ma mnóstwo witamin, poprawia pamięć i ułatwia zasypianie

Jak zrobić syrop z dziewanny? Tani i skuteczny sposób na kaszel

Syrop z kwiatów dziewanny można z łatwością kupić w aptece, jednak warto pokusić się o przygotowanie go samodzielnie w domu. W takiej formie wykazuje nieocenione działanie, jeśli chodzi o objawy bólu gardła, który towarzyszy suchemu kaszlowi i przeziębieniu.  

Wykonanie syropu nie jest skomplikowane, lecz wymaga dostępu do świeżych bądź suszonych kwiatów dziewanny. Oprócz tego będzie potrzebna wrząca woda, a także cukier bądź miód.  

Chcąc zrobić domowy syrop z dziewanny, należy kwiaty umieścić w garnku i zalać je wrzątkiem. Całość najlepiej odstawić pod przykryciem na kilka godzin bądź całą noc, aby substancje obecne w kwiatach zdążyły przeniknąć do płynu. O poranku pozostaje przecedzić wyciąg przez gazę lub sitko, aby pozbyć się namoczonych kwiatów. Na koniec wystarczy połączyć płyn z cukrem lub miodem, delikatnie podgrzać i mieszać aż do rozpuszczenia. 

Gotowy syrop najlepiej przelać do buteleczek i szczelnie zakręcić. W ten sposób można go przechowywać nawet do 12 miesięcy, dzięki czemu jest zawsze pod ręką, na wypadek przeziębienia. Wystarczy już jedna łyżeczka syropu przyjmowana 2-3 razy dziennie, aby odczuć ulgę w czasie choroby.  

Zobacz też:

W tym miejscu nigdy nie kładź jajek. Zepsują się znacznie szybciej

Chcesz posadzić bluszcz na płocie? Sprawdź, czy sąsiad może się nie zgodzić

Jak często myjesz lodówkę? Większość osób robi to za rzadko i hoduje bakterie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie
Przejdź na