Reklama
Reklama

Czy lampy solne są zdrowe? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Lampy solne od lat nie tracą na popularności, stanowiąc nie tylko stylowy dodatek do pomieszczeń, ale i także będąc elementem wyposażenia, który ma znacząco wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jednak w jaki sposób lampy oddziałują na organizm? Wyjaśniamy, czy warto ustawić je w swoim mieszkaniu.

Lampa solna to po prostu wydrążona bryła soli, w której umieszczono żarówkę. W zależności od rozmiaru i wagi bryłki, ceny lamp wahają się od 40 zł aż do kilkuset. Zazwyczaj produkty te wykonane są z bryłek soli himalajskiej i pakistańskiej. Sprawdź, jak lampy solne wpływają na nasz organizm.

Jak działa lampa solna?

Lampy solne wykazują właściwości jonizacyjne, a przemiany fizykochemiczne zachodzące pod wpływem ciepła produkowanego przez ich żarówkę, są źródłem ujemnych jonów, czyli anionów. Sprawia to, że lampy solne określane są mianem naturalnych jonizatorów powietrza.

Emisja jonów ujemnych z lampy solnej wykazuje pozytywny wpływ na cały organizm. Sól jest naturalnie higroskopijna, co oznacza, że przyciąga do siebie cząsteczki wody. Teoria głosi, że lampy solne wabią je także w powietrzu, gdzie woda przenosi różnego rodzaju alergeny, bakterie i zanieczyszczenia.

Czy lampy solne są zdrowe?

Lampy solne posiadają właściwości lecznicze, które wpływają przede wszystkim pozytywnie na drogi oddechowe. Co więcej, emitowane przez nie jony ujemne mogą korzystnie odbijać się na naszym samopoczuciu, a także poprawiać koncentrację.

Według ekspertów lampy solne są szczególnie polecane osobom, które cierpią na alergie, z racji tego, że lampy te zawierają cenne minerały. Dodatkowo sól kamienna w naturalny sposób oczyszcza powietrze z kurzu, pleśni, a także cząsteczek grzybów.

Oprócz tego lampy polecane są osobom, które spędzają dużo czasu przy sprzętach elektronicznych, ponieważ m.in. telewizory, komputery i telefony wytwarzają jony dodatnie, wpływające negatywnie na jakość snu, a także koncentrację. Wobec tego warto wyposażyć się w lampę solną, jeśli otaczają nas sprzęty RTV, ponieważ niweluje ona ich negatywne działanie, gdyż jony ujemne przyciągają jony dodatnie jak magnes. Co więcej, jony ujemne przyczyniają się także do zwiększenia poziomu tlenu w pomieszczeniu.

W przypadku lamp solnych wiele osób ceni sobie także ich właściwości odprężające. Jej delikatne światło pozwala się wyciszyć i zrelaksować po męczącym i ciężkim dniu.

Czytaj również: Te produkty warto jeść po 50-tce. Usprawniają pracę mózgu i poprawiają pamięć

Jaką lampę solną wybrać?

Wybór odpowiedniej lampy także jest istotny. Przede wszystkim przed zakupem zwróćmy uwagę na żarówkę, znajdującą się w środku. Lampa powinna mieć zwykłą żarówkę, a nie żarówkę LED. Związane jest to, z tym że nie potrafi się ona nagrzać do tak wysokiej temperatury, jak zwykła żarówka. Oznacza to więc, że używanie lampy solnej LED nie przyniesie skutków, ponieważ jony ujemne nie mają wtedy szansy się uwolnić.

Warto także sprawdzić, czy na opakowaniu znajduje się informacja, że lampa wykonana jest w 100 proc. z soli kamiennej, bo zdarzają się na rynku tańsze zamienniki, wykorzystujące sól niższej jakości.  

Kupując lampę, zwróćmy również naszą uwagę na jej rozmiar. Im większa ona jest, tym lepsze efekty przyniesie. W przypadku, gdy decydujemy się na małe lampy solne, warto wtedy wziąć dwie sztuki i umieścić je w jednym pokoju, aby uzyskać pożądany efekt.

Zobacz też:

Dzięki temu dynia będzie świeża nawet 2 razy dłużej. Jesienne ozdoby postoją do listopada

Mało kto wie, że są jadalne. Dla doświadczonych grzybiarzy smaczniejsze od prawdziwków

Te rośliny mogą stać przy kaloryferze. Suche powietrze im nie przeszkadza

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie