Używasz tego podczas kąpieli? Dermatolog ostrzega – „to worek bakterii”
Coraz częściej dowiadujemy się, że rzeczy, których używamy na co dzień, m.in. do pielęgnacji ciała nie są dla nas zdrowe. Dotyczy to np. kosmetyków, ale także rozmaitych przyborów. Teraz okazało się, że w trakcie kąpieli często używamy jednego z artykułów, który może być „autostradą” dla bakterii do naszego organizmu.
Tytułowym "workiem bakterii" jest gąbka. Ostrzega przed tym jeden z naukowców z USA. Dermatolog z Nowego Jorku alarmuje, że w trakcie używania gąbki mamy styczność z wieloma niebezpiecznymi drobnoustrojami.
O zagrożeniu, które niesie ze sobą używanie gąbki, wypowiada się Dr Charles Puza. To dermatolog prowadzący praktykę w Nowym Jorku, mogący się pochwalić tytułem licencjata z wyróżnieniem z samego Uniwersytetu Harvarda. Czego nie wiemy, a powinniśmy o gąbce?
Może to zabrzmieć niewiarygodnie, ale tak, kąpiel nieraz wcale nie sprzyja zachowywaniu higieny, a wręcz w tym przeszkadza. Amerykański dermatolog Dr Charles Puza podzielił się swoim odkryciem na TikToku. Jego rolka na social mediach zdobyła niebywałą popularność.
Dr Charles Puza obala wiele mitów na temat zachowania higieny. Jednym z nich jest używanie gąbki. Zdaniem dermatologa każdy, kto ma nawyk jej używania, prawdopodobnie naraża swój organizm na infekcję. Dlatego w niektórych przypadkach kąpiel może być szkodliwa dla zdrowia.
Teza ta wywołała spore poruszenie wśród internautów. Niewiele osób spodziewało się, co może kryć miękka gąbka. Okazuje się jednak, że nie bez powodu została ona nazwana "workiem bakterii". Osiadają na niej liczne drobnoustroje m.in. paciorkowce, gronkowce oraz inne niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie.
Czytaj również: Wrzucasz to do pralki? Uważaj, możesz ją zepsuć
Używanie gąbki do ciałą bez dbania o jej odpowiednią czystość może narażać na pojawienie się m.in. stanów zapalnych na skórze czy nasilenia trądziku występującego na plecach lub ramionach.
Jeśli jednak chcemy używać gąbki do ciała, powinniśmy zadbać o jej czysość. Przede wszystkim nie należy trzymać jej w kabinie prysznicowej lub w wannie, gdzie jest stale narażona na działanie wilgoci. Najlepszym pomysłem jest dokładne mycie jej po każdym użyciu, suszenie i chowanie w szafce łazienkowej. Należy również pamiętać o częstej wymiane gąbek na nowe.
Zobacz też:
Co kupić dziadkom na mikołajki? Najlepsze prezenty dla seniorów
Wrzuć do porannej kawy. Nie zmarzniesz w chłodny dzień, a do tego schudniesz