Reklama
Reklama

Wrzucasz to do pralki? Uważaj, bo możesz ją zepsuć

Pralka to sprzęt, który jest niezbędny w domu. Początkowo dbamy o nią, aby służyła jak najdłużej. Z czasem jednak coraz mniej zwracamy uwagi na to, jak obchodzimy się z urządzeniem. Wydaje nam się, że skoro służy do prania, to upierze wszystko. Nic bardziej mylnego. Wyjaśniamy, które przedmioty mogą skutecznie zniszczyć pralkę.

Pralka to konieczność, która na co dzień ułatwia nam życie. Praktycznie już nie ma osoby, która wyobraża sobie robić pranie ręczne. To głównie duża oszczędność swojego czasu i energii.

Dzięki niej łatwo odświeżymy ubrania z przeróżnych tkanin. Wypierzemy też pościel, ręczniki, ścierki kuchenne czy nawet pluszowe maskotki. Mogłoby się wydawać, że wrzucimy do niej wszystko i nie będzie problemu. To najprostsza droga do zepsucia pralki.

Tego nie pierz w pralce. To ją zniszczy

Pralka może wiele przedmiotów wyczyścić z zabrudzeń. Są jednak takie, które szczególnie nie powinny się w niej znaleźć. Tymi właśnie są dywaniki łazienkowe. Wydają się niepozorne, jednak ich obecność w bębnie może narobić szkód.

Dywaniki łazienkowe mają możliwość pochłaniania dużych ilości wody i zatrzymywania ich. W efekcie zmoczenie ich sprawia, że stają się one bardzo ciężkie. Może to doprowadzić do przekroczenia limitu kilogramów pralki.

Będzie to skutkowało poważnym uszkodzeniem bębna. Dochodzi do tego problem z odpowiednim odprowadzanym wody. Może to oznaczać zalanie łazienki wodą. Wystąpi też głośniejsza praca sprzętu. W takim przypadku kosztowna naprawa pralki lub jej całkowita wymiana jest nieunikniona.

Czytaj także: Wrzuć to do bębna, a twoje pranie nie będzie wymagało prasowania. Żelazko może odejść do lamusa

Prosty sposób na wyczyszczenie dywanika łazienkowego bez pralki

Dywanik w łazience niemalże cały czas chłonie wodę i przebywa w gorącej, parnej przestrzeni. Wówczas staje się idealnym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów. Z tego powodu częste czyszczenie materiału jest bardzo istotne.

W tym celu można go oddać do pralni chemicznej. Tam zostanie odkażony w profesjonalny sposób. Koszt takiej usługi może jednak być obciążający, szczególnie jeśli zależy nam na regularność. Warto więc sięgnąć po domowy sposób.

Aby wyczyścić dywanik łazienkowy, przygotuj odpowiednio dużą miskę z ciepłą wodą. Dolej do niej płyn do prania i zanurz chodnik. Zapierz go w rękach, a następnie pozostaw na kilka minut. Większe zabrudzenia możesz delikatnie wyczyścić gąbką lub szczoteczką. Po wszystkim wypłucz go pod bieżącą wodą.

Dla lepszego efektu dywanik z łazienki możesz wymoczyć w wodzie z dodatkiem octu. Ta kuchenna przyprawa ma właściwości bakterio- i grzybobójcze. Pomoże więc pozbyć się wszelkich drobnoustrojów.

Zobacz też:

Spryskaj tym firanki. Osy i szerszenie będą się trzymać z daleka

Jak pozbyć się raz na zawsze muszek owocówek? Do tego produktu lgną jak oszalałe

Zrób kulkę z folii aluminiowej i zanieś do łazienki. Lepszego środka czyszczącego nie znajdziesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie