Reklama
Reklama

Wrzuć to do bębna, a twoje pranie nie będzie wymagało prasowania. Żelazko może odejść do lamusa

Prasowanie dla wielu osób jest prawdziwą zmorą. Jest to jeden z tych obowiązków domowych, który wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu oraz energii. Jednak okazuje się, że możemy pozbyć się tego problemu już na etapie prania i suszenia ubrań. Wystarczy zastosować mało znaną metodę, aby już nigdy więcej nie przejmować się zagnieceniami. Sprawdź, jak to zrobić.

Dzięki domowym sposobom możemy sobie znacznie ułatwić życie i wyeliminować niektóre z obowiązków domowych, w tym na przykład prasowanie. Dodatkowo tego typu triki ułatwią nam życie podczas różnego rodzaju wyjazdów, gdy nie mamy dostępu do żelazka czy parownicy. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z takim problemem.

O czym pamiętać, aby ubrania się nie gniotły podczas prania?

To, czy nasze ubrania po wyjęciu z pralki będą wygniecione, zależne jest od kilku czynników. Przede wszystkim, zanim wstawimy pranie, musimy zwrócić uwagę na to, jaką liczbę obrotów ustawiamy. Jest to ważne, ponieważ im mniej obrotów, tym mniej wygniecione pranie. Wobec tego, jeśli nie ma takiej potrzeby, najlepiej ustawić program, który ma 800, a nie na przykład 1200 obrotów.

Oprócz tego istotny jest również stopień wypełnienia bębna pralki. Jeżeli jest on wypchany do granic jego możliwości, to nasze ubrania się pogniotą. Jednak, gdy pozostawimy więcej wolnej przestrzeni, to mamy większe szanse na to, że materiał pozostanie gładki. Dodatkowo od razu po zakończeniu pracy pralki, wyciągnijmy z niej ubrania. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, ponieważ ciuchy, które leżą w niej nawet pół godziny, będą o wiele bardziej wygniecione niż te, które zostaną od razu wyciągnięte.

Jednak nie zawsze te sposoby pomagają w stu procentach, dlatego warto znać inne sposoby, które pomogą nam uniknąć zagnieceń. Szczególnie że są one proste i nie wymagają od nas używania zbyt wielu produktów.

Czytaj również: Zabierz je z lasu, włóż do piekarnika i zrób naturalny odświeżacz powietrza

Co zrobić, aby pozbyć się zagnieceń?

Istnieje mało znany trik, który sprawi, że nie będziemy musieli dłużej martwić się prasowaniem. Jedynym, czego potrzebujemy do wypróbowania tego sposobu, są kostki lodu.

Następnie wystarczy, że wyprane i wysuszone ubrania wrzucimy do bębna suszarki. Kolejnym krokiem jest dorzucenie wspomnianych kostek lodu i ustawienie najwyższej dostępnej temperatury oraz uruchomienie programu odświeżania.

Dzięki temu kostki lodu zaczną się rozpuszczać i sprawią, że po zakończeniu suszenia nasze ubrania będą wyglądały jak świeżo wyprasowane. Jest to skutkiem wytwarzanej przez lód pary wodnej, pojawiającej się podczas wirowania. Można więc śmiało stwierdzić, że kostki lodu wrzucone do suszarki zadziałają na nasze materiały jak żelazko parowe, a są znacznie szybszym i tańszym rozwiązaniem. 

Inne sposoby na wyprasowane ciuchy bez żelazka. Czego jeszcze można użyć?

Oczywiście kostki lodu nie są jedynym sposobem na to, aby nasze ciuchy były gładkie bez użycia żelazka. Wiele z tych metod może przydać nam się na przykład na wyjeździe, gdzie nie mamy pod ręką parownicy ani żelazka, a nadal chcemy się dobrze prezentować i mieć wyprasowane i zadbane ubrania. Oto inne triki na wyprasowanie ubrań:

  • Przygotowanie domowego i taniego sprayu do prasowania ubrań - wystarczy zmieszać ze sobą 1,5 szklanki wody, 1 łyżeczkę odżywki do włosów i 1 łyżkę octu. Preparat przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i stosujemy na zagniecione ubrania. Jeżeli zapach octu jest intensywny, możemy dodatkowo dolać do mieszanki kilka kropel olejku eterycznego.
  • Kąpiel i wieszak - w tym przypadku wystarczy pogniecione ciuchy umieścić na wieszaku i zabrać je ze sobą do łazienki, gdy chcemy wziąć kąpiel. Dzięki temu wytwarzająca się para wodna zadziała jak żelazko. Nasze ubrania będą gładkie, ponieważ wykorzystamy w tej metodzie wilgoć oraz grawitację.
  • Zrobienie środka prasującego - możemy także przygotować własny środek do usuwania zagnieceń, do którego wystarczą nam dwa składniki. Mieszamy ze sobą 1 szklankę cieplej wody oraz 1 łyżeczkę płynu do płukania, który ma właściwości antyelektrostatyczne i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.
  • Suszarka do włosów - to także dobry sposób na zagniecenia. Wystarczy, że ustawimy urządzenie na największą moc i skierujemy ciepłe powietrze na ubranie, a po kilku chwilach ubrania będą wyprasowane. Pamiętajmy jednak, aby zachować odpowiednią odległość suszarki od materiału, aby nie doszło do przepalenia urządzenia.  

 

Zobacz też:

Więcej nie postawisz szklanki z wodą obok łóżka. To wcale nie jest zdrowe

Trzymasz ręczniki w tym miejscu? To źle wpływa na twoje zdrowie

Zerwij w ogrodzie i zaparz. Będziesz mieć gładszą skórę i talię osy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby