Reklama
Reklama

Zabierz je z lasu, włóż do piekarnika i zrób naturalny odświeżacz powietrza

Szyszki i kasztany to leśne skarby, które często zbieramy podczas spacerów. W domu używamy ich jako dekoracji, choć mało kto wie, że szyszki można wykorzystać do odświeżenia powietrza. Jak wykonać naturalny odświeżacz? Sprawdź prosty sposób z użyciem szyszek.

Szyszki, które zbieramy w lesie, służą do jesiennych dekoracji w domach. Najlepiej prezentują się w dużych słojach w towarzystwie kasztanów i suchych liści. Od teraz możesz odświeżyć nimi powietrze w mieszkaniu. Podpowiadamy, jak przygotować naturalny odświeżacz.

Jak zrobić odświeżacz powietrza z szyszek?

Na początek oczywiście musimy udać się do lasu i zebrać kilka szyszek. W domu należy porządnie wysuszyć te leśne skarby i umieścić w piekarniku nagrzanym do temperatury 100 stopni Celsjusza na 20 - 30 minut. Pamiętajmy, że szyszki i żywica w nich zawarta są łatwopalne, dlatego musimy je obserwować. 

Szyszki wyjęte z piekarnika zostawiamy do przestygnięcia. W tym czasie możemy przygotować olejek zapachowy. Do butelki ze spryskiwaczem wlewamy 2 - 3 łyżki oleju i kilkanaście kropli ulubionego olejku eterycznego. Całość dokładnie mieszamy. 

Ostudzone szyszki umieszczamy w woreczku strunowym i spryskujemy je wcześniej przygotowaną miksturą. Woreczek odkładamy na parę dni w ciemne miejsce. Po tym czasie wyjmujemy szyszki i układamy je w różnych pomieszczeniach w domu

Jak wykorzystać szyszki w domu?

Szyszki mogą posłużyć nie tylko jako odświeżacze powietrza. Jak jeszcze możemy je wykorzystać w domu w ogrodzie?

  • domowa stacja pogodowa - szyszki możemy umieścić na zewnętrznym parapecie. Kiedy jest wilgotno, szyszki są zamknięte, a gdy sucho - otworzone. Dzięki temu będziemy wiedzieć o nadejściu opadów;
  • kontrola wody w roślinach doniczkowych - szyszki wkładamy z jednej i drugiej strony doniczki. Wyczuwają wilgoć, dlatego w przypadku suchej ziemi, szyszka otworzy swoje łuski, co będzie znakiem o konieczności podlania rośliny.
  • uzupełnienie ściółki roślin kwasolubnych - szyszki możemy dorzucić do ściółki roślin tj. hortensje, magnolie czy iglaki. Nie możemy użyć ich jako samodzielnego materiału ściółkowego, ponieważ nie chronią gleby przed utratą ciepła

Czytaj też: Ile można zarobić na zbieraniu szyszek?

Z szyszek możemy zrobić w prosty sposób karmnik dla ptaków. Wystarczy posmarować szyszki masłem orzechowym i obtoczyć w ziarnach. Następnie należy przymocować do nich pętelki ze sznurka. Gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, rozwieszamy karmniki w ogrodzie na gałęziach drzew. 

Zobacz też:

Więcej nie postawisz szklanki z wodą obok łóżka. To wcale nie jest zdrowe

Trzymasz ręczniki w tym miejscu? To źle wpływa na twoje zdrowie

Zerwij w ogrodzie i zaparz. Będziesz mieć gładszą skórę i talię osy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki