Reklama
Reklama

Często żujesz gumę? Lekarz ostrzega przed konsekwencjami

Gumę do żucia można kupić w każdym sklepie. Polacy stosują ją na potęgę, bo pozwala ekspresowo odświeżyć oddech po posiłku. Lekarze ostrzegają jednak przed poważnymi konsekwencjami nieprawidłowego używania tego popularnego produktu. Czy wiedziałaś, że jeśli będziesz robić to zbyt często, albo zbyt długo, możesz sobie bardzo zaszkodzić?

Guma do życia to popularny produkt, który bez problemu dostaniesz w każdym sklepie. Najczęściej znajduje się zaraz przy kasie, ponieważ wielu Polaków nie wyobraża sobie, aby mogło jej zabraknąć. 

Przydaje się podczas podróży i w pracy, aby odświeżyć oddech po posiłku, a sam proces przeżuwania może ułatwiać koncentrację i pozwala uspokoić się w nerkowych sytuacjach. Lekarze ostrzegają jednak, że wiele osób używa gumy do żucia w nieprawidłowy sposób i tym samym szkodzi swojemu zdrowiu.

Jak powinno się używać gumy do żucia? Wielu Polaków robi to źle

Żucie gumy na wiele zalet, zwłaszcza jeśli jest ona miętowa i nie zawiera cukru. Na pewno często używasz jej, aby usunąć z jamy ustnej resztki jedzenia po posiłku i pozwala szybko odświeżyć oddech wtedy, gdy akurat nie masz pod ręką szczoteczki. 

Jej stosowanie przekształca również pH śliny z kwasowej na obojętną, zmniejsza poziom stresu i ogranicza apetyt. Guma do żucia może więc chronić cię przed próchnicą, ale nie powinnaś przesadzać z jej stosowaniem. Lekarze zalecają, by ograniczyć się do 2 gum do żucia dziennie, których jednak nie powinnaś trzymać w buzi dłużej niż przez 10-15 minut. 

Może cię zainteresować: Źródlana czy mineralna? Dietetyk wyjaśnia, którą wodę lepiej wybrać

Nieprawidłowe żucie gumy może mieć niemiłe konsekwencje

Zbyt długie albo zbyt częste żucie gumy nie jest dobrym pomysłem, o czym jasno mówi Profesor Ewa Iwanicka-Grzegorek z Katedry Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ekspertka z rozmowie z PAP zaznaczyła, że przesada w tym względzie może doprowadzić do przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Konsekwencje częstego żucia gumy są więc bardzo nieprzyjemne. Jeśli nie chcesz, aby rozbolała cię od tego głowa, najlepiej ją ogranicz. Pamiętaj również, że notoryczne sięganie po tej produkt może doprowadzić do rozrostu mięśni żwaczy i starcia zębów. 



Zobacz też:

Wzmacnia odporność i pomaga w przeziębieniu lepiej niż mleko z czosnkiem i miodem. Do tego dobrze smakuje

​Nie rzucaj się na promocje bez planu. Sprawdź, co warto kupić na Black Friday, by nie żałować

​Najlepszy dodatek do jesiennej herbaty. Cynamon i imbir przegrywa już na starcie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie