Reklama
Reklama

Ćwiczysz pilates? Możesz schudnąć więcej, niż na siłowni

Aktywność fizyczna jest niezbędna do tego, aby zadbać o swoje ciało, ale i o umysł. Najczęściej wybieramy się w tym celu na siłownię, licząc nie tylko na wypracowanie świetnej kondycji, ale i osiągnięcie smukłej sylwetki. Jednak okazuje się, że wcale nie musimy inwestować w karnet czy sprzęty do ćwiczeń. Wystarczy nam masa naszego ciała, aby wykonać skuteczny trening. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na pilates.

Wiele osób chcąc zadbać o swoje ciało i równocześnie wyszczuplić swoją sylwetkę wybiera się na siłownię. Jednak mało kto wie, że jeszcze lepiej wpłynie na nasz organizm pilates. Jest to aktywność fizyczna, która niesie za sobą wiele korzyści i pomaga w odchudzaniu. Sprawdź, dlaczego warto spróbować pilatesu i co sprawia, że jest lepszym wyborem niż siłownia.

Co lepiej wybrać - siłownię czy pilates?

Siłownia jest miejscem, w którym możemy korzystać z wielu urządzeń przeznaczonych do treningu cardio, a także z maszyn, które służą do ćwiczeń siłowych. Natomiast pilates nie wymaga od nas używania żadnych przyrządów, więc możemy praktykować ten rodzaj aktywności fizycznej w domu. Wynika to z tego, że jest to trening, w którym wykorzystuje się jedynie masę własnego ciała oraz precyzyjne ruchy, modelujące sylwetkę.

Ćwiczenia na siłowni dają nam możliwość pewnej różnorodności, związanej z tym, że możemy wybierać różne sprzęty. Jednak pilates jest formą ćwiczeń, które przy minimalnych warunkach pozwalają modelować sylwetkę, wzmacniać mięśnie oraz poprawiać ich elastyczność, a także wpływają korzystnie na stawy i więzadła.

Warto także wiedzieć, że pilates poprawia postawę, świadomość ciała i przywraca równowagę psychofizyczną. Badania wskazują również, że tego typu trening poprawia sprawność układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, pilates jest dobrym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami i nie są przyzwyczajone do ćwiczeń o wysokiej intensywności.  

Czytaj również: Tyle kroków trzeba robić dziennie, by zachować zdrowie i kondycję. Wcale nie 10 tysięcy

Jakie są zalety pilatesu?

Pilates może przynieść naszemu organizmowi wiele korzyści. Co więcej, według niektórych specjalistów ta forma ćwiczeń jest w wielu aspektach lepsza niż trening siłowy i bardziej skuteczna.

Oto najważniejsze zalety pilatesu, które sprawiają, że warto zdecydować się na tę aktywność fizyczną:

  • Korzystanie z własnej masy ciała - podczas tych ćwiczeń angażujemy całe ciało, nie wykorzystując do tego żadnego sprzętu, a jedynie pracując z oporem, jakie stawia nam nasze ciało. Pilates bazuje na kontrolowanych ruchach i pobudza wiele grup mięśni równocześnie.
  • Budowa beztłuszczowej masy mięśniowej - w swoim założeniu pilates miał być treningiem dla tancerzy, którzy są podatni na kontuzję. Ćwiczenia te miały na celu poprawę sprężystości mięśni i właśnie budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Korzystając dziś z dobrodziejstw pilatesu, możemy dodatkowo poprawić swoją mobilność.
  • Wyćwiczenie oddechu - pilates w odróżnieniu od innych form aktywności fizycznej nie tylko sprawia, że oddech przyspiesza, by dostarczyć tlen do mięśni. Dodatkowo trening ten przez to, że naszym celem jest utrzymanie konkretnej pozycji, sprawia, że oddychamy głęboko i intensywnie oraz wykonujemy głęboki wydech. Dzięki temu kształtujemy świadome oddychanie, co znacząco wpływa na skuteczność treningu i kształtowanie sylwetki.
  • Wzmacnianie mięśni głębokich - pilates świetnie wzmacnia mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilność kręgosłupa i miednicy. Dzięki temu, że są to dokładnie kontrolowane ćwiczenia, to aktywują one także głęboko położone mięśnie brzucha, mięśnie skośne i dolny odcinek pleców. Wpływa to pozytywnie na naszą posturę oraz ułatwia codzienną mobilność i stabilizację.
  • Elastyczność ciała - ćwiczenia rozciągające świetnie oddziałują na naszą mobilność, a mięśnie zyskują lepszą elastyczność. Ułatwia nam to kontrolę ciała i likwiduje ograniczenia w poruszaniu się i przyjmowaniu różnorakich pozycji.

Zobacz też:

Zamontuj w ogrodzie. Kleszcze znikną w kilka dni

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie