Reklama
Reklama

​Co pracodawca widzi na L4? Ten jeden kod mówi wszystko

Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy, czyli popularne L4, pozwala pracownikowi nie przyjść do pracy, gdy źle się czuje. Jednak na druku złożonym w ZUSie musi znaleźć się odpowiednia adnotacja dotycząca choroby. Sprawdź, czego dokładnie dowie się pracodawca, gdy otrzyma od pracownika zwolnienie lekarskie.

Choroba może przydarzyć się pracownikowi z różnych powodów. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę, że chodzi o niezdolność do wykonywania pracy, którą lekarz ocenia indywidualnie i nie zawsze będzie chodziło tylko i wyłącznie o katar i kaszel.

Co oznaczają kody na zwolnieniu lekarskim?

Lekarz, podczas wystawiania zaświadczenia o niezdolności do pracy, musi określić jej rodzaj. W tym celu zostało stworzonych pięć grup, każda ma przyporządkowaną literę, które określają właśnie charakter niezdolności do pracy. Wyróżniamy więc:

  • A - oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
  • B - oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży,
  • C - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu,
  • D - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą,
  • E - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Prawo daje osobie ubezpieczonej możliwość złożenia pisemnego wniosku o niewpisywanie na druku e-ZLA kodów B i D podczas wystawiania zaświadczenia o niezdolności do pracy. W pozostałych trzech przypadkach decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do lekarza.

Sprawdź również: Zrób to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Będziesz mieć ciepłe mieszkanie i zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Ta cyfra zmienia niezwykle dużo w L4

Oprócz kodu literowego na zaświadczeniu lekarskim powinna również pojawić się cyfra. Mowa w tym przypadku dokładnie o cyfrze 1 lub 2. Co one oznaczają? Kod "1" oznacza, że zgodnie z zaleceniami lekarza osoba niezdolna do pracy nie może opuszczać domu w innym celu niż wizyta w aptece lub u lekarza. Jest to tzw. zwolnienie leżące. W przypadku, gdy na druku e-ZLA pojawi się kod "2", jest to tzw. zwolnienie chodzone. W tej sytuacji lekarz zaświadcza, że poruszanie się nie wpływa negatywnie na stan zdrowotny pacjenta. W praktyce "dwójka" jest wpisywana w zaświadczenia o niezdolności do pracy o wiele częściej niż "jedynka".

Sprawdź, jakie informacje dostanie pracodawca

Po wprowadzeniu Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, zwanego dalej jako RODO, pracodawca ma znacznie ograniczone możliwości dotyczące sprawdzenia rodzaju choroby pracownika. Po przesłaniu do pracodawcy druku e-ZLA przez lekarza widzi on jedynie jeden z podanych powyżej kodów. Pracodawca nie otrzymuje jednak najważniejszego elementu zwolnienia, czyli numeru statystycznego choroby. To właśnie po nim można rozszyfrować, co dokładnie dolega pracownikowi. Jeśli złoży on wniosek o niewpisywanie kodu (w przypadku B i D), w takim przypadku pracodawca nie zobaczy żadnego kodu.

Zobacz też:

Seniorzy potrzebują tej witaminy. Niedobory są powszechne

Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić

Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kariera | zdrowie