Reklama
Reklama

Chcesz zacząć biegać zimą? Pamiętaj o tym, by nie skończyło się na jednym treningu

Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Z reguły o wiele częściej praktykowana jest w cieplejszych miesiącach, jednak niektóre osoby biegają również podczas zimy. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednie przygotowania, by nie skończyło się na jednym treningu. O czym należy pamiętać wybierając się na zimowe bieganie? Wyjaśniamy.

Biegaj regularnie, a zgubisz zbędne kilogramy i nie tylko

Bieganie to doskonała forma aktywności fizycznej, która, w zależności od tempa i masy biegacza, pozwala spalić od około 600 kcal do nawet 1000 kcal w ciągu godziny. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest utrzymać deficyt kaloryczny niezbędny w przypadku chęci zgubienia zbędnych kilogramów

Jednak szczuplejsza sylwetka to nie jedyna korzyść, jaką może przynieść bieganie. Regularne przebieżki po lesie lub parku wpływają na wydolność organizmu, obniżają ciśnienie krwi, a także redukują poziom złego cholesterolu. Dzięki bieganiu połączonemu ze zdrową, zbilansowaną dietą można zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z tego rodzaju aktywnością fizyczną.

Przeczytaj też: Odchudzasz się, a waga nadal stoi? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Bieganie w zimę. O czym pamiętać?

Bieganie ma niewątpliwie wiele zalet. Jednak decydując się na przebieżkę w trakcie zimy, należy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim chodzi o odpowiedni ubiór. Warto ubierać się na cebulkę i korzystać z odzieży termicznej. W przypadku wietrznej aury za oknem dobrze jest wyposażyć się także w kurtkę przeciwwiatrową. Należy również pamiętać o czapce i rękawiczkach. Co istotne, zimą zmrok zapada szybciej. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo uzupełniając strój o element odblaskowy, aby być lepiej widocznym dla kierowców.

Niezmiernie ważne jest obuwie do biegania. Lepiej wybrać buty z membraną, które zapewnią ochronę przed wilgocią. Dobrym pomysłem okazuje się również zakup specjalnych raczków biegowych lub butów trailowych. W przypadku intensywnych opadów nie można zapomnieć także o wodoszczelnych skarpetach.

Przed bieganiem trzeba zadbać o porządną rozgrzewkę. Tym sposobem mięśnie będą gotowe do wysiłku, a ryzyko kontuzji spadnie. Ciepły ubiór zapewni odpowiedni komfort termiczny i pozwoli zminimalizować ryzyko zachorowania. Dzięki temu przygoda z bieganiem nie skończy się po pierwszym treningu.

Zobacz też:

Znalazłeś takiego borowika? Lepiej go nie dotykaj, bo dostaniesz wysoki mandat

Oczyszcza organizm, poprawia trawienie i wzmacnia odporność. Jesienią pij regularnie

Wygląda jak gąbka, smakuje jak orzechy. Ten grzyb to Święty Graal grzybiarzy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie