Odchudzasz się, a waga nadal stoi? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wiele osób po Nowym Roku postanowiło schudnąć. Jednak co zrobić, gdy minął już miesiąc, a efektów diety nadal nie widać? Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i sprawdzić, czy nie popełniamy któregoś z niżej wymienionych błędów. Te zachowania to prawdziwi sabotażyści odchudzania, więc należy ich unikać. Podpowiadamy, czego nie robić podczas diety.
Czasem zdarza się, że mimo tego, iż trzymamy się diety i wprowadzamy do swojej codzienności aktywność fizyczną, kilogramy stoją jak zaczarowane. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Najczęściej jednak stoją za tym popularne błędy, które sabotażują naszą dietę. Sprawdź, na co uważać.
Na początku swojej przygody ze zdrowym odżywianiem łatwo się pogubić, co prowadzi nas do popełniania błędów, które utrudniają nam cały proces odchudzania. Warto więc wiedzieć, czego unikać podczas próby zgubienia kilogramów.
Oto kilka najczęściej popełnianych błędów:
- Rezygnowanie ze śniadań - badania jasno wskazują, że osoby, które nie jedzą śniadań, wykazują o wiele większe łaknienie jedzenia w porze lunchu. Sprawia to, że sięgają one wtedy po bardziej tłuste i kaloryczne potrawy, niż osoby, które nie rezygnują z porannego posiłku. Dodatkowo śniadania powinny być naszym stałym rytuałem, ponieważ pomagają one utrzymać stabilny poziom cukru w organizmie i wyciszają apetyt.
- Picie zbyt małej ilości wody i zastępowanie jej słodkimi napojami - takie działanie może dziennie dodawać nam nawet 500 kcal do bilansu, jeśli regularnie zastępujemy wodę słodkim piciem. Oprócz tego ważne jest, aby codziennie wypijać ilość płynów dostosowaną do naszych potrzeb. Szacuje się, że powinno się wypijać 30 ml wody na każdy kilogram ciała.
- Nadużywanie produktów light - tego typu żywność sprawia, że mamy wrażenie, że w ten sposób odżywiamy się dietetycznie, zdrowo i lekko. Jednak okazuje się, że w rezultacie zjadamy więcej. Wynika to z tego, że do produktów tego typu nie dodaje się zazwyczaj cukru, a zazwyczaj słodziki, w tym najbardziej popularny, ponad 200 razy słodszy od białego cukru - aspartam. Spożywanie go znacznie zwiększa nasz apetyt, co sprawia, że później mamy ochotę na większy posiłek. Dodatkowo produkty słodkie o niskiej zawartości cukru mogą zaburzać metabolizm i prowadzić do insulinooporności.
Czytaj również: Ćwiczysz pilates? Możesz schudnąć więcej, niż na siłowni
Oprócz powyższych błędów istnieje także kilka innych zachowań, które mogą znacznie utrudniać chudnięcie. Przede wszystkim głównym problemem jest podjadanie pomiędzy posiłkami. Z badań CBOS wynika, że co piąty rodak codziennie spożywa słodycze i pieczywo cukiernicze między poszczególnymi posiłkami.
Dodatkowo warto także zrezygnować lub chociaż ograniczyć fast foody, ponieważ udowodniono, że osoby, które jedzą je częściej niż 2 razy w tygodniu tyły średnio o 4,5 kg więcej niż ci, którzy spożywali je rzadziej niż raz w tygodniu, niezależnie od liczby przyjmowanych kalorii.
Na koniec powinniśmy również opracować realny, ale konkretny plan naszego odchudzania. Musimy ustalić, co jest naszym celem i do czego dążymy, ponieważ ogólnikowe założenia typu "chcę schudnąć" są nieprecyzyjne i w długofalowym procesie mogą być niejasne. Warto więc określić ile chcemy stracić na wadze, zakładając na przykład, że ma być to 4 kg w miesiąc od tego poniedziałku.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien