Reklama
Reklama

Cena przy kasie okazała się wyższa, niż na półce lub metce? Poznaj swoje prawa

Prawdopodobnie każdemu z nas mogła zdarzyć się sytuacja, w której cena przy kasie okazała się wyższa, niż ta na sklepowej półce. W takim przypadku wiele osób najzwyczajniej rezygnuje z zakupu bądź mimowolnie zgadza się zapłacić więcej. Okazuje się jednak, że wówczas prawo stoi po stronie klienta. O co konkretnie chodzi? Wyjaśniamy.

Cena przy kasie wyższa niż na metce? Masz prawo zapłacić mniej

Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której cena przy kasie okaże się wyższa, niż ta na metce bądź sklepowej półce, to wtedy warto zdawać sobie sprawę z tego, że prawo stoi po stronie konsumenta. Sprzedawca ma obowiązek prawidłowo oznaczyć produkt za pomocą ceny – zgodnie z art. 4 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług musi to być zrobione w sposób "jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen". 

Wobec tego, co w sytuacji, gdy w trakcie zakupów cena przy kasie okaże się wyższa? Jak mówi przytoczona ustawa, a konkretniej art. 5: "W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej".

Za niewykonywanie obowiązków sprzedawcy może grozić kara pieniężna

Warto przytoczyć również art. 6 rzeczonej ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Wynika z niego, że w przypadku niewykonywania przez sprzedawcę obowiązków, o których mowa w art. 4, może zostać nałożona na niego kara pieniężna do wysokości do 20 tys. zł.

Przeczytaj też: Chcesz zwrócić zakupiony produkt, a zgubiłeś paragon? Tak wybrniesz z kłopotów

Sankcja jest jeszcze wyższa wtedy, gdy sprzedawca nie wykonał wspomnianych obowiązków trzykrotnie na przestrzeni 12 miesięcy (licząc od dnia, w których stwierdzono naruszenie obowiązków po raz pierwszy). Wówczas kara pieniężna może sięgnąć nawet 40 tys. zł. Kara jest wymierzana przez wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej. Przy określaniu jej wysokości bierze się pod uwagę między innymi stopień naruszenia obowiązków czy wielkość obrotu i przychodów przedsiębiorcy. 

Zobacz też:

Cierpisz na bezsenność? Zastosuj tę metodę, a zaśniesz w kilka minut

Ta pora jest najlepsza na picie kawy. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego

Gdzie wyrzucić zużyte filtry do wody? Całe życie robiłeś to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy