Reklama
Reklama

10 prostych sposobów na czystą lodówkę. Koniec z nieprzyjemnym zapachem

Lodówka to jeden z tych sprzętów gospodarstwa domowego, który jest dostępny w każdym domu. Czasem jednak po jej otwarciu można poczuć niezwykle nieprzyjemny zapach, który unosi się w całej kuchni. Poznaj naturalne, szybkie i co najważniejsze skuteczne sposoby na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z lodówki.

Warto pamiętać, że za nieprzyjemne zapachy z chłodziarki nie odpowiadają jedynie zepsute produkty spożywcze. Trzeba regularnie ją czyścić, nie dopuszczać do wylewania się płynów w środku, a także utrzymywać optymalną temperaturę w jej wnętrzu. Podpowiadamy także, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki.

Cytrusy

Do pozbycia się nieprzyjemnych zapachów z lodówki, a także jako naturalny odświeżacz, idealnie sprawdzą się cytrusy. Przede wszystkim warto wykorzystać cytryny lub pomarańcze. Wystarczy przekroić je na połówki lub ćwiartki i włożyć do lodówki. Można również wykorzystać samą skórkę, a z reszty owocu np. wycisnąć sok. Taki odświeżacz można trzymać w lodówce przez cały rok.

Gazeta

Stare gazety, oczywiście te na zwykłym papierze, przydadzą się nie tylko, by nigdy więcej nie było smug na ścianach. Mają również wysokie właściwości pochłaniania nieprzyjemnych zapachów z otoczenia. Wystarczy wyrwać kilka pojedynczych stron, złożyć je w kulki i wyłożyć w kilku miejscach lodówki. Na efekty nie trzeba długo czekać — wystarczy jedna noc.

Goździki

Tak właściwie są to wysuszone pąki kwiatowe czepetki pachnącej. Najczęściej wykorzystujemy je jako przyprawę do pierników czy grzańca. Choć równie dobrze sprawdzą się w lodówce. Wystarczy umieścić garść goździków na talerzyku i włożyć do lodówki. Nieprzyjemne zapachy znikną bardzo szybko.

Jabłka

Podstawowy owoc polskiej kuchni. Oprócz aromatycznych szarlotek i słodkich musów idealnie sprawdzi się jako zabójca brzydkich zapachów z lodówki. Jak wykorzystać jabłko do tego celu? Obieramy jedną sztukę ze skórki i kroimy na ćwiartki. Wykładamy na talerzyk i umieszczamy w lodówce. Należy tę czynność powtarzać przez kilka dni do czasu, gdy nieprzyjemny zapach całkowicie zniknie.

Kawa

Ziarna kawy można wykorzystywać nie tylko do sporządzania pysznego napoju, ale także do walki z brzydkimi zapachami z lodówki. Wystarczy zmielić ziarna lub skorzystać z już zmielonej kawy, wsypać ją do miseczki i wstawić do chłodziarki. Taki pochłaniacz zapachów powinien starczyć na około dwa tygodnie. Jeśli po tym czasie nadal z lodówki będzie unosiła się nieprzyjemna woń, należy procedurę powtórzyć.

Ocet

Prawdopodobnie najbardziej wszechstronny produkt kuchenny, jaki mamy w domu. Możemy nim nie tylko czyścić zabrudzenia czy odkamieniać nasze urządzenia. Idealnie sprawdzi się jako pochłaniacz brzydkich zapachów. Wystarczy wypełnić nim miseczkę i włożyć do lodówki. Bez obaw, nie będzie go czuć w całej chłodziarce.

Proszek do pieczenia

Zwykły proszek do pieczenia również bardzo dobrze sprawdzi się w walce z nieprzyjemnymi zapachami. W tym wypadku wysypujemy niewielką ilość na całą powierzchnię talerzyka i wstawiamy do lodówki na dwa-trzy dni. Jeśli po tym czasie nadal będziemy wyczuwać brzydką woń ze środka urządzenia, należy wymienić proszek.

Soda oczyszczona

Działanie sody oczyszczonej jest niezwykle podobne do proszku do pieczenia. Również należy ją umieścić na talerzyku, jednak w tym przypadku wystarczy jedna noc, by nieprzyjemny zapach z lodówki zniknął. Warto zadbać, by zawsze mieć w domu sodę oczyszczoną, gdyż tak jak ocet, jest niezwykle wszechstronnym produktem spożywczym.

Węgiel aktywowany

Korzystamy z niego przede wszystkim przy biegunkach. Czasem służy do wybielania zębów. Jednak mało kto wie, że świetnie sprawdzi się do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów z lodówki. Wystarczy kupić węgiel aktywowany w proszku, wysypać z żelatynowych osłonek lub rozdrobnić tabletki. Pełen talerzyk umieszczamy w chłodziarce na kilka dni i gotowe.

Ziemniak

Jak ziemniak pomoże w usunięciu brzydkiego zapachu z lodówki? Dzięki temu, że ma niezwykłe właściwości pochłaniające. Przecież to właśnie ziemniaków używa się, by usunąć nadmiar soli z zupy. Wystarczy połówkę włożyć do chłodziarki i zostawić na trzy dni. Jeśli po tym czasie nadal czujemy nieprzyjemną woń, konieczna będzie wymiana ziemniaka na nowy i pozostawienie go na kolejne dni.

Podane powyżej sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki są niezwykle skuteczne. Dodatkowo te produkty nie kosztują tyle, co profesjonalne pochłaniacze, których cena to nawet kilkanaście złotych. Zdecydowaną większość tych produktów każdy posiada w swojej kuchni i ma pod ręką, więc w każdej chwili może ich użyć.

Zobacz też:

Tak szybko pozbędziesz się chwastów z ogródka. Bez drogich narzędzi i chemii

Kupiłeś za długie spodnie? Szybko skrócisz je bez nożyczek i maszyny do szycia

Pierzesz dywaniki łazienkowe w ten sposób? Lepiej więcej tego nie rób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | sprzątanie | triki