Reklama
Reklama

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Lodówka to jedno z tych urządzeń, które znajdziemy w każdym domu. Co więcej, większość z nas nie wyobraża sobie jej braku, a w sytuacji, gdy się popsuje, trzeba jak najszybciej udać się do sklepu po nową. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki, by wybrać najlepiej dopasowany model do swoich potrzeb.

W zestawieniu cech, jakie powinna mieć idealna lodówka, pominęliśmy jej wymiary. Jest to tak bardzo indywidualna kwestia, że nie ma potrzeby jej analizować. Warto jednak zwrócić uwagę na miejsce, w którym ma stanąć, jeśli będziemy urządzać pomieszczenie od nowa. Im bardziej uniwersalny wymiar lodówki wybierzemy, tym większy będziemy mieli wybór modeli na rynku.

Klasa energetyczna

Jeden z ważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu lodówki. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu zużyje urządzenie. Co prawda zwykle im wyższa literka na etykietce energetycznej, tym drożej trzeba zapłacić za sprzęt. Przed zakupem lodówki warto jednak przeanalizować, czy wyższy koszt zakupu nie zwróci się szybciej w niższych rachunkach za prąd, niż ewentualna konieczność jej wymiany. Przy wyliczeniach należy również wziąć pod uwagę, że lodówka jest prawdopodobnie jedynym sprzętem w domu, który cały czas jest włączony.

Poziom hałasu

Ten czynnik zapewne przez wiele osób jest pomijany, jednak warto na niego zwrócić uwagę. Szczególnie jeśli lodówka będzie umiejscowiona w kuchni z aneksem kuchennym. W taki przypadku głośne urządzenie może zakłócać codzienny komfort domowników. Zwykle uznaje się, że poziom hałasu poniżej 35 dB oznacza bardzo cichą lodówkę, natomiast powyżej 43 dB jest to stosunkowo wysoki poziom hałasu. Jeśli natomiast nasz nowy sprzęt będzie stał w spiżarni czy innym, osobnym pomieszczeniu, w takiej sytuacji możemy ten czynnik pominąć lub zwrócić na niego uwagę w ostateczności.

Położenie i wielkość zamrażalnika

Zwykle położenie zamrażalnika w lodówce możemy podzielić na górę i dół. Jednak w dużych urządzeniach, podzielonych na dwie części w osi pionowej, zamrażalnik znajduje się z boku. Na rynku można również spotkać modele, w których zamrażalnik znajduje się w wewnętrznej komorze lodówki. W zależności od jego położenia zwykle zmienia się także wielkość. W większości przypadków to modele z zamrażalnikami na dole oferują największą jego pojemność.

Rodzaj sterowania

Sterowanie temperaturą w lodówce może być mechaniczne lub elektroniczne. To pierwsze przeważa jednak raczej w starszych modelach. Najczęściej znajdują się w nich pokrętła, za pomocą których użytkownik ustawia temperaturę. W nowszych urządzeniach najczęściej spotykane jest sterowanie elektryczne. W wielu lodówkach panel znajduje się na zewnątrz, co jeszcze bardziej usprawnia sterowanie temperaturą i nie wiąże się z koniecznością jej otwarcia, a co za tym idzie pewnej utraty temperatury w środku.

System No-Frost

Na większości nowszych lodówek znajdziemy oznaczenie No-Frost. Co oznacza ten symbol? Jest to specjalny system, który za pomocą cyrkulacji powietrza oraz jego osuszania sprawia, że w chłodziarce nie pojawia się szron. Dzięki temu nie jest konieczne jej okresowe rozmrażanie i czyszczenie. Dzięki systemowi bezszronowemu możliwe jest utrzymanie w lodówce odpowiedniej temperatury, a także wilgotności. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać mało ważnym gadżetem, ale w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzi użytkownikowi nie tylko czasu i pracy, ale także pieniędzy na rachunkach.

Zobacz też:

Wyciśnij pastę do zębów na serwetkę. Zapomnisz o uciążliwym, wieczornym problemie

Tak szybko obierzesz czosnek. Przyda ci się zakrętka

Chcesz wiedzieć, czy truskawki były pryskane? W ten sposób szybko to sprawdzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy