Reklama
Reklama

Zastosuj te sprawdzone sposoby. Dzięki nim ubrania po wyjęciu z walizki nie będą więcej pogniecione

Jedziesz na wakacje, a jedyne, o czym myślisz to, w jaki sposób zmieścić w podręcznym bagażu… żelazko? Teraz wcale nie będziesz go potrzebować! Wystarczy, że poznasz nasze sprawdzone sposoby na pakowanie ubrań, a po rozpakowaniu walizki będziesz mogła od razu włożyć je na siebie.

Żelazko, ale w sprayu - proste rozwiązanie na gładkie ubrania

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych trików jest użycie tzw. żelazka w sprayu. Ten sprytny produkt dostępny jest w buteleczkach o różnej wielkości, do samolotu możesz przelać go do mniejszego pojemniczka ze spryskiwaczem, aby zmieścić się w limicie płynów dla bagażu podręcznego.

Żelazko w sprayu wystarczy zaaplikować na odzież po rozpakowaniu i delikatnie rozprowadzić ręką po materiale. Efekt zauważysz od razu - ubrania będą wyglądały jak dopiero zdjęte z wieszaka.

Pakowanie ubrań na wieszakach

A propos wieszaków, kolejną przydatną sztuczką jest pakowanie ubrań na wieszakach. Najpierw trzeba je oczywiście wyprasować, potem powiesić na wieszakach i w ten sposób włożyć do sztywnej walizki. Uchwyty wieszaków, wraz z częścią ubrania (mniej więcej do połowy) powinny wystawać poza walizkę. Na odzież połóż sztywny wyjmowany spód z walizki i przypomnij go pasami. Na to złóż wieszaki, które wystawały poza brzeg torby i zasuń całość. Na wierzch zmieścisz jeszcze potrzebne rzeczy, książkę, kapelusz, kosmetyki, elektronikę. Dzięki tej metodzie ubrania pozostaną w idealnym stanie i będą gotowe do noszenia zaraz po rozpakowaniu.

Zobacz instrukcję @taylorpopik, jak wkładać ubrania na wieszakach do walizki: 

Układaj ubrania od najcięższych do najlżejszych

Popularna zasada mówi, aby pakować walizkę jak tetris, czyli układać wszystkie elementy z głową. Gdy nie chcesz, aby ubrania były mocno pogięte po wypakowaniu, zaplanuj ich rozmieszczenie w bagażu. Na dnie ułóż to, co jest wykonane z najgrubszego materiału i jest najmniej podatne na zaginanie. Wyżej połóż lekkie bluzki, topy, spodenki, ogólnie rzeczy z lnu czy bawełny, które w ten sposób nie pogną się zbyt mocno. 

Metoda bundling - idealna dla delikatnych ubrań

Jeśli Twoje ubrania są szczególnie podatne na zagniecenia, warto wypróbować metodę bundlingu. Polega ona na układaniu wszystkich ubrań jedno na drugim, a następnie zawijaniu ich w większe, mniej podatne na zagniecenia elementy, takie jak kurtki czy bluzy. Ten sposób, choć wymaga pewnej wprawy, pozwala na zaoszczędzenie miejsca w bagażu i minimalizuje ryzyko powstawania zagnieceń. Wystarczy ułożyć na sobie wszystkie elementy garderoby, a następnie zawinąć je, tworząc zwarty pakunek.

Rolowanie ubrań - klasyczny sposób na zmniejszenie zagnieceń

Rolowanie ubrań to kolejna popularna metoda, która pomaga zmniejszyć zagniecenia i zaoszczędzić miejsce w bagażu. Aby zastosować tę technikę, wystarczy złożyć ubrania wzdłuż, a następnie dokładnie je zrolować. Rolowane ubrania można umieścić w specjalnych workach kompresyjnych, co dodatkowo zabezpieczy je przed zagnieceniami. Ta metoda sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku t-shirtów, bluzek czy lekkich swetrów.

Wkładanie ubrań w pokrowce

Wkładanie ubrań w pokrowce to kolejna skuteczna metoda na uniknięcie zagnieceń. Specjalne pokrowce na ubrania, dostępne w wielu sklepach, zabezpieczają je przed naciskiem innych przedmiotów w walizce. Dzięki pokrowcom ubrania pozostają oddzielone od reszty bagażu, co minimalizuje ryzyko powstawania zagnieceń. Dodatkowo pokrowce można łatwo zawiesić w szafie po przybyciu na miejsce, co ułatwia organizację garderoby i utrzymanie jej w czystości (ochrona przed kurzem).

Kosmetyki i akcesoria w oddzielnych torbach

Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zagnieceń, dobrze jest pakować kosmetyki i akcesoria w oddzielne torby. W ten sposób unikniemy ich bezpośredniego kontaktu z ubraniami, co często jest przyczyną powstawania zagnieceń. Dodatkowo będą one łatwiejsze do znalezienia i organizacji po przybyciu na miejsce. Nie ma też obaw, że wyleją się i w ten sposób nieodwracalnie zabrudzą odzież czy kapelusz.

A jeśli mimo wszystko ubrania pogięły się w transporcie?

Jeśli mimo wszystkich zastosowanych trików Twoje ubrania są nadal pogniecione, możesz skorzystać z... żelazka w sprayu własnej roboty, tj. wody i hotelowej suszarki do włosów. Wystarczy lekko spryskać ubrania wodą i suszyć je suszarką na niskiej temperaturze, delikatnie prostując materiał ręką. To szybkie rozwiązanie, które pozwoli na usunięcie drobnych zagnieceń. 

Zobacz też:

Na tej plaży nie zajmiesz sobie miejsca o szóstej rano. Kary przekraczają 1000 złotych

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | wczasy