Reklama
Reklama

Czy w bagażu podręcznym można przewozić wodę? Wielu podróżnych nie zna przepisów i popełnia błąd

Czy w bagażu podręcznym można przewozić wodę pitną? Wielu osobom wydaje się, że tak i zabierają ze sobą zwykłe butelki, wypełnione płynem. Co jednak mówią przepisy? Czy jest jakiś sposób, by spokojnie przejść odprawę i jednocześnie cieszyć się własnym napojem na pokładzie samolotu? Wyjaśniamy.

Podróżowanie samolotem jest dla wielu osób sposobem na szybkie i wygodne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Jednocześnie trzeba się dostosować do wielu obowiązujących reguł, związanych między innymi z wymiarami i wagą zabieranego bagażu, a także rzeczy, które się w nim znajdą. Wątpliwości budzi na przykład woda. Niektórzy zastanawiają się, czy mogą ją zabrać ze sobą na pokład, a jeśli tak, to w jaki sposób. Wyjaśniamy wszystkie zawiłości.

Czy można zabrać do samolotu butelkę z wodą?

Woda na lotnisku potrafi kosztować małą fortunę. Jednocześnie wiele osób chce zabrać ze sobą na pokład choćby niewielką jej buteleczkę. Pojawia się więc pytanie, czy można ją umieścić w bagażu podręcznym — plecaku, torbie czy torebce. Dokładne wymiary bagażu podręcznego uzależnione są od przepisów obowiązujących w konkretnych liniach lotniczych. Chodzi głównie o to, by bagaż bez problemu zmieścił się pod siedzenie.

Przez odprawę musi jednak przejść nie tylko sam plecak czy walizka, ale też ich zawartość. Warto więc wiedzieć, że w bagażu podręcznym raczej nie powinno znaleźć się też picie. Jeśli to możliwe, wodę czy sok można zamówić na pokładzie. 

Czytaj też: Planujesz wakacje na Sardynii? Uważaj, co przewozisz w walizce, bo kary są wysokie 

Jak zabrać wodę pitną na pokład? Oto możliwe sposoby

Istnieje szansa, by obejść przepis, zgodnie z którym nie powinniśmy zabierać na pokład butelki z wodą. Zwykle możemy bowiem zabrać ze sobą do jednego litra płynów, zamkniętych w buteleczkach do 100 ml każda, umieszczonych w przezroczystym opakowaniu. Zazwyczaj w podobnych buteleczkach lądują kosmetyki, jak szampon czy żel pod prysznic. Można jednak wlać do którejś z nich wodę pitną.

Można też zabrać ze sobą butelkę z filtrem, którą napełni się już po odprawie. Ważne jednak, by woda w miejscu, z którego ją pobierzemy, nadawała się do spożycia. Niektóre lotniska wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pasażerów. Na ich terenie można znaleźć miejsca przeznaczone do nabrania wody. Warto więc sprawdzić przed lotem - być może chodzi właśnie o lotnisko, w którym rozpoczniemy podróż. 

Zobacz też:

To najbardziej rozświetlona wieś w Polsce. Jej mieszkańcy czują ducha świąt

Te jarmarki bożonarodzeniowe uznano z najtańsze w Europie. 2 znajdują się w Polsce

Wszyscy chcą mieszkań w tym małopolskim mieście. Mieszkańców przybywa z miesiąca na miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | podróż samolotem | bagaż