Reklama
Reklama

Planujesz wakacje na Sardynii? Uważaj, co przewozisz w walizce, bo kary są wysokie

Sardynia to piękna wyspa na Morzu Śródziemnym, która co roku przyciąga wielu turystów. Urokliwe plaże, lazurowa woda i skaliste wybrzeża czynią z niej idealne miejsce na wakacje. Trzeba jednak uważać, co wywozi się z Sardynii. Pewnych rzeczy lepiej z niej nie zabierać, jeśli nie chcemy się narazić na surową karę.

Sardynia to skalista wyspa, położona na Morzu Śródziemnym. Jest drugą po Sycylii wyspą tego morza pod względem powierzchni. Jej wybrzeża są najczęściej wysokie i skaliste, a przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. Wyspa jest bardzo atrakcyjna dla turystów, którzy chętnie do niej przybywają. Warto jednak wiedzieć, co można z niej wywieźć. Nieodpowiednia zawartość bagażu może mieć bowiem przykre konsekwencje.

Nietypowe pamiątki, surowe kary. Uważaj, co zabierasz z Sardynii

Wracając z wakacji, często chcemy zabrać ze sobą ciekawe pamiątki, aby przypominały nam o pięknie spędzonym czasie. Niektórym nie wystarczy magnes czy miejscowe rękodzieło. Zabierają więc z odwiedzanych miejsc muszle, piasek czy kamienie. To niechlubna praktyka, która ma się całkiem dobrze, mimo że stanowi ogromny problem — zwłaszcza przy dużej liczbie odwiedzających.

W niektórych miejscach takie postępowanie jest wręcz surowo zabronione i karane. Takim miejscem jest Sardynia, a za próbę wywiezienia na przykład pamiątkowej muszli czy kamieni z wyspy można zapłacić sporą karę. W razie kontroli na lotnisku trzeba się więc przygotować na wysoki mandat. 

Czytaj też: To najbardziej słoneczne miasto w Europie. Bezchmurne niebo przez 3000 godzin w roku 

Wysoka grzywna lub więzienie. To jest na Sardynii zabronione

W bagażach turystów wracających z Sardynii nie brakuje takich rzeczy, jak piasek, kamienie czy zebrane na plaży muszelki. Takie działanie jest jednak surowo karane, o czym warto wiedzieć, nim dołączy się do grona ukaranych. Zabierający je z wyspy turyści mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 500 do nawet 3000 euro lub karą więzienia. Oczywiście, "pamiątki" zostaną skonfiskowane.

Wywóz piasku z Sardynii jest nielegalny od 2017 roku. Wszystko dlatego, że również z powodu turystów piasek systematycznie znika z włoskich plaż — każdego roku z Sardynii znika nawet 5 jego ton. To zresztą ogólnoświatowy problem, ponieważ piasek to pożądany materiał, wykorzystywany także w budownictwie. Musi pochodzić z plaż, ponieważ ten z pustyń słabo spaja beton. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan przyrody na naszej planecie. Z wakacji najlepiej przywieźć piękne wspomnienia, a nie wysoki mandat.

Zobacz też:

Błękitne, żółte, a nawet purpurowe. Tajemnicze jeziorka w Sudetach

Polacy kupują je na potęgę i wieszają na lodówkach. Tak niszczą swój sprzęt

Talizmany, menu w knajpach, egzotyczne zdjęcia. Tak naciągają Polaków na wakacjach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wakacje | podróż samolotem | wyspy