Reklama
Reklama

Wygląda jak Włochy, a leży w Polsce. W wakacje będą tam tłumy turystów

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby móc cieszyć się widokami jak we Włoszech. Piękne, malownicze krajobrazy tego typu możemy odnaleźć na Dolnym Śląsku, gdzie nie brakuje również ciekawych, architektonicznych atrakcji. To idealny zakątek zarówno na spokojny, jak i aktywny wypoczynek na łonie natury. Sprawdź, gdzie się wybrać, aby zwiedzić "polskie Włochy”.

Na Dolnym Śląsku znajduje się miejscowość, która przez wiele osób przyrównywana jest do Włoch. Jest to miejsce, gdzie historia przeplata się z pięknymi krajobrazami i licznymi szlakami pieszymi oraz rowerowymi. Mowa o Zagórzu Śląskim. Sprawdź, dlaczego warto je odwiedzić i jakie atrakcje oferuje ten rejon.

Gdzie leży Zagórze Śląskie?

Zagórze Śląskie wielu osobom przypomina Włochy. Wynika to głównie z tego, że miejscowość otoczona jest malowniczymi krajobrazami, które bezpośrednio kojarzą się z tym krajem. Są to urokliwe szlaki oraz piękne wzgórza.

Zagórze Śląskie położone jest na pograniczu Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich w Dolinie Bystrzycy w województwie dolnośląskim. Najlepiej dojechać do tej miejscowości przez Wałbrzych. Stamtąd dostaniemy się samochodem lub transportem publicznym np. autobusem albo pociągiem.

Czytaj również: To jezioro zachwyca zagranicznych turystów. Leży w Polsce, a wygląda jak Malediwy

Zamek Grodno - dlaczego warto go odwiedzić?

Nad Zagórzem Śląskim góruje pięknie położony Zamek Grodno, który zlokalizowany jest na szczycie Góry Choina. Znajduje się on na wysokości około 450 m n.p.m. i otoczony jest pięknymi, malowniczymi krajobrazami, przypominającymi te, które ujrzeć można we Włoszech.

Zamek najprawdopodobniej został wzniesiony przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego, jednak brakuje oficjalnych źródeł potwierdzających ten fakt. Budowla ta jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. Turyści mogą zwiedzać Zamek Grodno przez cały rok, podziwiając średniowieczne mury oraz renesansowe pomieszczenia. Dodatkowo zamek często jest miejscem organizacji różnego rodzaju imprez kulturalnych oraz turystycznych.

Jakie jeszcze ciekawe miejsca skrywa Zagórze Śląskie?

Zamek Grodno to nie jedyna atrakcja tego rejonu. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Jezioro Bystrzyckie, nad którym możemy wypocząć lub skorzystać ze sportowych aktywności, które są tam oferowane. Dodatkowo nie brakuje tam miejsc noclegowych oraz restauracji. Oprócz tego warto przejść się wiszącą nad zbiornikiem najdłuższą kładką pieszą w Polsce.

Dodatkowo możemy odwiedzić również rezerwat przyrody Góra Choina, który utworzony został w 1957 roku. Jego głównym celem jest ochrona rzadkich gatunków roślin oraz naturalnego lasu mieszanego. Umiejscowiony jest on w północno-wschodniej części Gór Czarnych, w paśmie Gór Wałbrzyskich, na południowo-wschodnim zboczu wzniesienia Choina.

Ciekawym miejscem jest także zapora wodna w Zagórzu Śląskim, która jest interesującą i robiącą wrażenie konstrukcją inżynieryjną, powstałą w 1917 roku, by kontrolować przepływ rzeki Bystrzycy. W ten sposób stworzono również wspomniane Jezioro Bystrzyckie, czyli zbiornik retencyjny, który magazynuje wodę na potrzeby okolicznych miejscowości oraz reguluje poziom wody w rzekach.

Warto wybrać się na spacer po koronie zapory, której długość wynosi 230 metrów. Wstęp jest bezpłatny, a tego typu przechadzka pozwoli poczuć nam wielkość oraz siłę konstrukcji. W okolicy nie brakuje również wielu pięknych i malowniczych tras pieszych oraz rowerowych, podczas których możemy cieszyć się zapierającymi dech w piersi widokami.

Zobacz też:

To najlepsze miejsca na spływ kajakowy. Na niektórych trasach poradzą sobie nawet dzieci

Świetna ścieżka spacerowa 30 minut od Warszawy. Las, rzeka i piaszczysta plaża

Nie musisz wyjeżdżać z Polski, by zobaczyć wulkany. W kraju mamy ich sporo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce