Reklama
Reklama

​To jezioro zachwyca zagranicznych turystów. Leży w Polsce, a wygląda jak Malediwy

O tym, że Polska jest piękna, możemy się przekonywać na każdym kroku. Praktycznie od Bałtyku po Tatry znajdziemy miejsca, które zachwycają zagranicznych turystów pod każdym względem. Jednym z takich miejsc jest Jezioro Płaskie. Poznaj piękno jednego skrytego w Puszczy Augustowskiej jeziora, które wygląda jak pacyficzny atol.

Czym jest atol?

Pod pojęciem atolu kryje się tak naprawdę płaska wyspa, najczęściej składająca się z rafy koralowej oraz tworząca kształt pierścienia. W niektórych przypadkach atole stanowią odrębne zbiorniki wodne, a w innych są połączone z morzami bądź oceanami. Najwięcej tego typu wysp możemy spotkać na Pacyfiku oraz Oceanie Indyjskim, z kolei o wiele mniej znajduje się na Oceanie Atlantyckim. Sama nazwa została zaczerpnięta przez Karola Darwina z języka divehi, który używany jest na Malediwach. To właśnie na tym archipelagu możemy znaleźć największe atole na świecie. Jednak nie trzeba aż tak daleko podróżować, by znaleźć równie piękne miejsce.

Sprawdź również: Mówią o nim "polska Wenecja". Ma wiele do zaoferowania, a turystów jak na lekarstwo

Jezioro Płaskie — piękno Pacyfiku na wschodzie Polski

Przede wszystkim należy wiedzieć, że Jezioro Płaskie, o którym mowa, znajduje się w powiecie augustowskim w województwie podlaskim. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ Jezioro Płaskie, o wiele większe, znajduje się również na Mazurach, w pobliżu miejscowości Jerzwałd. Nie jest ono jednak tak piękne, jak to położone w Puszczy Augustowskiej. Jeśli chcemy znaleźć podlaski atol powinniśmy wybrać się do miejscowości Rygol, a następnie przejść ok. 2 km pieszo przez las na północ.

Podlaskie Jezioro Płaskie jest zachwycające. Znajduje się wśród lasów niczym prawdziwy pacyficzny atol. Jego położenie oraz budowa sprawiają, że znajdująca się w nim woda ma niezwykły kolor. Na zdjęciach z lotu ptaka wydawać by się mogło, że jest dość płytkie, przynajmniej przy brzegach. Należy jednak pamiętać, że jest to kąpielisko niestrzeżone. Choć będąc na Podlasiu, warto odwiedzić to miejsce, nie w celach kąpielowych, a po prostu spotkania z niezwykłą naturą.

Zobacz też:

Lazurowe źródełko i miejsce na piknik. Tylko 30 minut od Krakowa

Tak oszczędzisz na zagranicznych wakacjach. Wypoczniesz tanio i bez tłumów

Najstarszy polski zamek ma ponad 850 lat. Stoi na wygasłym wulkanie

INTERIA.PL