Reklama
Reklama

Urokliwe miasteczko tylko 50 km od Wrocławia. Idealny cel na jednodniową wycieczkę

Letnia i słoneczna pogoda zachęca do wycieczek, również tych niedalekich. Mieszkając we Wrocławiu lub będąc akurat w tamtych stronach, warto zarezerwować trochę czasu na odwiedzenie niepozornego miasteczka leżącego tylko 50 km od stolicy Dolnego Śląska. Wyjątkowy ogród botaniczny i zamek sprzed 700 lat to tylko wycinek z tego, co można zobaczyć podczas wycieczki do Niemczy.

Niemcza to intrygujące miasteczko leżące około 50 km od Wrocławia. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą już z X wieku. Wiele ciekawych miejsc, a także wyjątkowy klimat sprawiają, że Niemcza może być dobrą propozycją na jednodniową wycieczkę dla całej rodziny.  

Jednodniowa wycieczka do Niemczy pełna historii

Niemcza położona jest na Dolnym Śląsku nieopodal Wrocławia. Prawa miejskie otrzymała w XIII wieku, lecz pierwsze wzmianki o tym mieście pojawiły się zdecydowanie wcześniej. Na kartach historii Niemczy znaleźć można wpisy między innymi o Mieszku I czy Bolesławie Chrobrym.  

Już na podstawie tego można wywnioskować, że Niemcza to miasteczko o wyjątkowym klimacie, w którym ujrzeć można na własne oczy wiele śladów historii. Między innymi jest to zabytkowy gotycko-renesansowy zamek, który jest znakiem rozpoznawczym Niemczy.

Ponadto miasto otaczają mury obronne z XV wieku, które w dużej części można podziwiać po dziś dzień. Ich ciekawym elementem są dwie bramy — górna i dolna. Jak można wywnioskować, Niemcza jest nie lada gratką dla fanów dziejów Polski i historii. 

Aby jeszcze bardziej poczuć historyczny klimat tego miasta, warto przespacerować się malowniczymi uliczkami Niemczy, przy których zabytkowych budynków zdecydowanie nie brakuje.

Zobacz również: Miejsce nazwane “osadą widmo”. Leży nad jeziorem i zachwyca widokiem na góry

Co warto zobaczyć w Niemczy i okolicy? 

Można być spokojnym, Niemcza to nie tylko historia. To również wyjątkowy rynek o ciekawym kształcie, który prezentuje się iście malowniczo. Otaczają go kolorowe kamieniczki, tworząc klimat doskonały do spacerów. Będąc tam, warto swoją uwagę skupić między innymi na neoromańskim ratuszu. 

Chcąc tak naprawdę poczuć klimat tego spokojnego i niespiesznego miasteczka, koniecznie trzeba zarezerwować odrobinę czasu i po prostu udać się na spacer po starym mieście pełnym ciekawych zakamarków. 

Będąc w Niemczy, bez dwóch zdań obowiązkowym punktem wycieczki jest również Arboretum Wojsławice leżące nieopodal tego miasteczka. Historia tego wyjątkowego ogrodu botanicznego sięga już XIX wieku. Jego niesamowity klimat wynika z faktu, że Arboretum Wojsławice powstało z przekształcenia naturalnego lasu w niezwykle urokliwy i romantyczny park.  

Jedną z większych atrakcji tego ogrodu botanicznego z pewnością jest Buk “Serce Ogrodu", który został wybrany Europejskim Drzewem Roku 2024. Zdecydowanie jest sercem tego miejsca, które warto ujrzeć na własne oczy.  

Zobacz też:

Australijskie miasteczko świnek morskich. GuineaVale podbija Internet i serca

Błękitne, żółte, a nawet purpurowe. Tajemnicze jeziorka w Sudetach

Polacy kupują je na potęgę i wieszają na lodówkach. Tak niszczą swój sprzęt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce | turystyka