Reklama
Reklama

Najstarszy polski zamek ma ponad 850 lat. Stoi na wygasłym wulkanie

W Polsce nie brakuje ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w weekend. Jednym z nich jest najstarszy zamek w kraju, który znajduje się na Dolnym Śląsku. Ma on długą i ciekawą historię, a zwiedzanie go można połączyć z innymi atrakcjami. Sprawdź, dlaczego warto tam pojechać i co warto wiedzieć o pierwszym zamku w Polsce.

Najstarszy zamek w Polsce położony jest nad Doliną Bobru w pobliżu miejscowości Wleń. Ma on bardzo długą historię i jest ciekawym miejscem do odwiedzenia, które pobudza wyobraźnię i robi wrażenie na turystach. Wyjaśniamy historię tej budowli i podpowiadamy, jak wygląda zwiedzanie tego obiektu.

Pierwszy zamek w Polsce - jaka jest jego historia?

Zamek Wleń, znany także jako Zamek Lenno, to najstarsza tego typu budowla w Polsce. Wiąże się on z wczesnymi latami istnienia państwa polskiego. Już w X wieku na tym terenie znajdował się gród, który otoczony został wałem obronnym.

Natomiast sam pierwszy zamek w Polsce powstał w 1160 roku i wzniósł go książę Bolesław Wysoki. Obiekt nazywany był "domem romańskim" i uznany został za najstarszy świecki budynek w regionie, a także najstarszy zamek w naszym kraju.

Wraz z początkiem XIII wieku rozpoczęto rozbudowę obiektu. Obok niego powstała mała, prywatna kaplica, a w części południowej terenu, wzniesiono sześcioboczną wieżę obronną. Później, na początku XIV wieku wybudowano także czworoboczną wieżę mieszkalną, która mieściła się w północno-wschodnim narożniku zamku. Natomiast do końca XIV stulecia zbudowano również okazały, średniowieczny dom zamkowy.

Ciekawostką jest to, że wzgórze, na którym powstał obiekt, czyli Góra Zamkowa, jest w rzeczywistości wygasłym wulkanem. Niestety czas świetności pierwszego zamku w Polsce, zakończył się w 1646 roku, gdy podczas wojny trzydziestoletniej został on zniszczony i pozostały po nim jedynie ruiny.

Czytaj również: Znudziły ci się polskie Malediwy? Tym razem wybierz się nad polski Balaton

Najstarszy zamek w Polsce - czy jest dostępny dla turystów?

Zamek Wleń jest otwarty dla zwiedzających od 2018 roku, a obiektem zarządza Konsorcjum Warownia, które tworzą Stowarzyszenie Wieża Książęca w Siedlęcinie oraz Stowarzyszenie Gildia Przewodników Sudeckich.

Najstarszy zamek w Polsce, w sezonie letnim, który trwa od maja do października, można zwiedzać od godziny 10 do godziny 18. Natomiast w pozostałe miesiące roku zamek otwarty jest od godziny 10 do 16.

Wstęp do Zamku Wleń jest płatny. Bilet dla dorosłych kosztuje 10 złotych, natomiast za wejściówkę ulgową zapłacimy 8 złotych. Ciekawą opcją jest również nocne zwiedzanie z pochodniami, które organizowane jest dwa razy w miesiącu. Dodatkowo latem możemy zwiedzić obiekt z przewodnikiem, ubranym w średniowieczny strój. Wycieczka zaczyna się na rynku we Wleniu, a kończy ogniskiem na terenie zamkowym.

Zobacz też:

Zastosuj te sprawdzone sposoby. Dzięki nim ubrania po wyjęciu z walizki nie będą więcej pogniecione

To najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Dotrzesz tam tylko promem

Nie wiesz, gdzie pojechać na kajaki? Musisz poznać Perłę Mazur

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce