Nie musisz wyjeżdżać z Polski, by zobaczyć wulkany. W kraju mamy ich sporo
Poszukując ciekawych miejsc na wycieczkę w Polsce, warto pod uwagę wziąć Krainę Wygasłych Wulkanów. Nie trzeba wyjeżdżać daleko za granicę, aby przeżyć niezapomnianą przygodę i ujrzeć wygasłe wulkany. Okazuje się, że w naszym kraju także mamy ich całkiem sporo. Dowiedz się więc więcej na temat Gór Kaczawskich.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce są wulkany. Co prawda wygasłe, ale pomimo to wciąż pozostają ciekawym zjawiskiem, wartym zobaczenia. Jeśli poszukujesz miejsca na weekendową wycieczkę, koniecznie weź pod uwagę Góry Kaczawskie.
Góry i Pogórze Kaczawskie to malownicze pasmo górskie leżące na Dolnym Śląsku. Niezaprzeczalnie jest wyróżniającym się regionem w Polsce, a nawet i Europie. Pomimo tego nie jest popularnym pasmem tak jak, chociażby Tatry czy Sudety, choć ma wiele do zaoferowania.
To idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, przyrody, historii, a także geologii. Jest to bowiem obszar, na którym mieszczą się wzgórza oraz skały świadczące o dawnej aktywności wulkanicznej.
Na tym terenie obecne są liczne formy oraz skały pochodzenia wulkanicznego, a także ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej. Góry Kaczawskie uznawane są więc za najbardziej znane skupisko takich gór, choć warto zaznaczyć, że niejedyne w Polsce.
Jest to jednak region zdecydowanie warty odwiedzenia. Posiada niezwykłe walory przyrodnicze oraz krajobrazy, choć góry te zdecydowanie nie są tak wysokie jak Tatry i srogie jak, chociażby Sudety. Te rozległe i malownicze tereny zauroczą jednak każdego, kto zdecyduje się tutaj zawitać.
Zobacz również: Ten urokliwy rezerwat leży niecałe 2 godziny od Krakowa. Idealny na rodzinną wycieczkę
Miliony lat temu w tym regionie wybuchały wulkany, zachodziły erupcje i liczne trzęsienia ziemi. Dzisiaj ze spokojem można odwiedzać ten zachwycający obszar i podziwiać pozostałości tamtych wydarzeń w postaci stożkowych wzniesień, jaskiń i wyjątkowych krajobrazów.
Będąc więc w okolicy, obowiązkowym punktem jest odwiedzenie góry o nazwie Ostrzyca, która zwana jest również Śląską Fudżijamą. Jest to również najwyższe wzniesienie całego pogórza, a także jego symbol, poprzez swój wyrazisty stożkowy wygląd.
Samo wzniesienie jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego. Jest więc niezaprzeczalnie ciekawym miejscem, w którym ujrzeć może ponadprzeciętne walory geologiczne i twory, takie jak, chociażby gołoborza. Na szczyt można wyjść specjalnym szlakiem.
Dodatkowo czekają tutaj również inne szczyty, które warte są zdobycia, a także zabytki, takie jak Zamek Grodziec czy Zamek Bolków. To idealne miejsce, dla osób, które uwielbiają odkrywać nieznane zakątki Polski. Warto zagłębić się w Krainę Wygasłych Wulkanów, zwłaszcza że znalazła się na liście Światowej Sieci Geoparków UNESCO. To wyjątkowe wyróżnienie i prestiż mówią więc samo za siebie.
Zobacz też:
Nazywają go polskim Dubajem. Po sezonie jest taniej i znacznie mniej tłoczno
Niewielka wieś, o której słyszała cała Polska. Wszystko przez nietypową nazwę
Najlepsze miejsca na listopadową wycieczkę. W długi weekend nie będzie tam tłumów