Reklama
Reklama

Nie musisz wyjeżdżać z Polski, by zobaczyć wulkany. W kraju mamy ich sporo

Poszukując ciekawych miejsc na wycieczkę w Polsce, warto pod uwagę wziąć Krainę Wygasłych Wulkanów. Nie trzeba wyjeżdżać daleko za granicę, aby przeżyć niezapomnianą przygodę i ujrzeć wygasłe wulkany. Okazuje się, że w naszym kraju także mamy ich całkiem sporo. Dowiedz się więc więcej na temat Gór Kaczawskich.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce są wulkany. Co prawda wygasłe, ale pomimo to wciąż pozostają ciekawym zjawiskiem, wartym zobaczenia. Jeśli poszukujesz miejsca na weekendową wycieczkę, koniecznie weź pod uwagę Góry Kaczawskie

Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce — co o niej wiadomo?  

Góry i Pogórze Kaczawskie to malownicze pasmo górskie leżące na Dolnym Śląsku. Niezaprzeczalnie jest wyróżniającym się regionem w Polsce, a nawet i Europie. Pomimo tego nie jest popularnym pasmem tak jak, chociażby Tatry czy Sudety, choć ma wiele do zaoferowania.  

To idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, przyrody, historii, a także geologii. Jest to bowiem obszar, na którym mieszczą się wzgórza oraz skały świadczące o dawnej aktywności wulkanicznej. 

Na tym terenie obecne są liczne formy oraz skały pochodzenia wulkanicznego, a także ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej. Góry Kaczawskie uznawane są więc za najbardziej znane skupisko takich gór, choć warto zaznaczyć, że niejedyne w Polsce.  

Jest to jednak region zdecydowanie warty odwiedzenia. Posiada niezwykłe walory przyrodnicze oraz krajobrazy, choć góry te zdecydowanie nie są tak wysokie jak Tatry i srogie jak, chociażby Sudety. Te rozległe i malownicze tereny zauroczą jednak każdego, kto zdecyduje się tutaj zawitać.

Zobacz również: Ten urokliwy rezerwat leży niecałe 2 godziny od Krakowa. Idealny na rodzinną wycieczkę

Co do zaoferowania mają góry Kaczawskie?  

Miliony lat temu w tym regionie wybuchały wulkany, zachodziły erupcje i liczne trzęsienia ziemi. Dzisiaj ze spokojem można odwiedzać ten zachwycający obszar i podziwiać pozostałości tamtych wydarzeń w postaci stożkowych wzniesień, jaskiń i wyjątkowych krajobrazów.  

Będąc więc w okolicy, obowiązkowym punktem jest odwiedzenie góry o nazwie Ostrzyca, która zwana jest również Śląską Fudżijamą. Jest to również najwyższe wzniesienie całego pogórza, a także jego symbol, poprzez swój wyrazisty stożkowy wygląd. 

Samo wzniesienie jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego. Jest więc niezaprzeczalnie ciekawym miejscem, w którym ujrzeć może ponadprzeciętne walory geologiczne i twory, takie jak, chociażby gołoborza. Na szczyt można wyjść specjalnym szlakiem. 

Dodatkowo czekają tutaj również inne szczyty, które warte są zdobycia, a także zabytki, takie jak Zamek Grodziec czy Zamek Bolków. To idealne miejsce, dla osób, które uwielbiają odkrywać nieznane zakątki Polski. Warto zagłębić się w Krainę Wygasłych Wulkanów, zwłaszcza że znalazła się na liście Światowej Sieci Geoparków UNESCO. To wyjątkowe wyróżnienie i prestiż mówią więc samo za siebie.  

Zobacz też:

​Ta polska plaża jest lepsza niż Karaiby. Turyści są zgodni

Na mapie znajduje się więcej niż jedna “Polska”. Ta leży na drugim krańcu świata

Wyspa, na której czas się zatrzymał. Zamiast samochodów jeżdżą powozy konne, a widoki zachwycają

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | góry | turystyka | weekend w Polsce