Reklama
Reklama

Znudziły ci się polskie Malediwy? Tym razem wybierz się nad polski Balaton

Polski Balaton to miejsce, które warto odwiedzić podczas tegorocznych wakacji. Jest ono nie tylko bardzo malownicze, ale wyróżnia je przede wszystkim czysta, turkusowa woda. Co więcej, na terenie akwenu nie brakuje atrakcji i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić polski Balaton oraz gdzie on się znajduje.

Hitem tegorocznego lata może być miejsce określane jako polski Balaton. Zlokalizowane jest ono w Małopolsce i oferuje mieszkańcom oraz turystom wyjątkowe kąpielisko, które wyróżnia się piękną, turkusową wodą. Sprawdź, dlaczego warto tam pojechać i gdzie znajduje się ta nietypowa i urokliwa atrakcja.

Polski Balaton - gdzie się znajduje?

Mało kto wie, ale w Polsce również znajduje się Balaton. Oczywiście jest to nazwa, która przede wszystkim kojarzy się ze słynnym jeziorem na terenie Węgier, jednak i u nas znajdziemy zbiornik określany tą nazwą.

Mowa tu o sztucznym zalewie, położonym w centrum Trzebini na terenie województwa małopolskiego. Jest to wyjątkowe miejsce, ponieważ akwen ten powstał na terenie nieczynnego wyrobiska kamieniołomu wapieni i charakteryzuje go turkusowa, czysta woda. Śmiało więc może konkurować z Zakrzówkiem lub polskimi Malediwami w Jaworznie.

Powierzchnia polskiego Balatonu wynosi 3,5 ha, a jego średnia głębokość to 9,5 m. Podczas lata akwen pełni rolę kąpieliska. Co więcej, na terenie ośrodka dostępne są różnego rodzaje atrakcje, takie jak np. kolejka tyrolska czy podwieszane baseny.

Czytaj również: Planujesz urlop? Koniecznie zainstaluj te aplikacje w telefonie

To miejsce przyciąga wielu turystów. Dlaczego warto tam pojechać?

Balaton w Trzebini, tak jak wspominaliśmy, powstał na miejscu dawnego kamieniołomu, który nie funkcjonuje już od lat 60. XX wieku. Postanowiono zalać częściowo to miejsce, a na części terenu można podziwiać lasy brzozowe oraz mokradła.

Dziś polski Balaton jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc nie tylko przez mieszkańców, ale i turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ turkusowa i niezwykle czysta woda robi ogromne wrażenie. Jej barwa jest wynikiem obecności na dnie zbiornika wapienia, który uwalnia kalcyty.

Jet to idealne miejsce do wypoczynku i pływania. To także przyjemny teren do spacerów wokół kąpieliska. Natomiast z pobliskich skałek bardzo chętnie korzystają wspinacze, a z przejrzystej wody zalewu - nurkowie. Na dnie akwenu można podziwiać zatopione tory kolejowe oraz wraki jachtów.

Czy wstęp nad zalew Balaton jest płatny?

Wstęp na polski Balaton jest płatny. Sezon letni obejmuje termin od 21 czerwca do 1 września. W tym czasie dzieci do lat 7 za wejście płacą 1 zł, a młodzież od 8 do 18 lat 4 zł. Natomiast dorośli muszą kupić bilet za 10 zł, a wejście rodzinne to koszt 15 zł.

Warto dodać, że mieszkańcy Trzebini są zwolnieni z płacenia za wejście na teren zalewu. Poza sezonem to koszt wejścia dla każdego to zaledwie 1 zł, a bilet rodzinny kosztuje w tym czasie jedynie 2 zł, natomiast opłata parkingowa wynosi 5 zł.

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce