Reklama
Reklama

​Ten zamek ma 99 wież i wygląda jak z filmu Disneya. Z Katowic dojedziesz w 1,5 godziny

Wysokie budowle z wieloma wieżami od razu przywołują na myśl piękne baśnie z wytwórni Disneya i zamki w dalekich krajach. Na szczęście dla miłośników cudownej architektury i magicznych podróży mamy dobrą wiadomość — nie trzeba wcale daleko jechać. Poznaj jeden z najpiękniejszych polskich zamków, który znajduje się jedynie 1,5 godziny drogi z Katowic.

Zamek w Mosznej — perła w polskiej koronie

Jeden z najpiękniejszych, a może nawet najpiękniejszy, polski zamek znajduje się w opolskiej wsi Moszna. Został wybudowany w XVIII wieku, a przez lata był we władaniu rodziny Tiele-Winckler. Cały kompleks składa się z co najmniej trzech różnych stylów architektonicznych (barokowym, neogotyckim oraz neoromańskim), a zamek ma powierzchnię 8 tys. metrów kwadratowych, na których znajduje się aż 365 pomieszczeń. Jednym z charakterystycznych elementów zamku w Mosznej jest również ogromna liczba wież i wieżyczek. Według oficjalnych danych jest ich tam aż 99.

Piękną posiadłość okala 100-hektarowy park, w którym znajdziemy, chociażby 300-letnie dęby, rzadkie skupiska rododendronów czy piękną aleję lipową, a także czarujące stawy i kanały wodne wybudowane w stylu holenderskim i francuskim. Na terenie zamku w Mosznej funkcjonuje restauracja oraz hotel. Z kolei na części parkowych gruntów od 1948 roku umiejscowiona jest stadnina koni w Mosznej. W ciągu roku na terenach zamkowych odbywa się wiele różnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Sprawdź również: "Polskie Malediwy" zachwycają turystów z całego świata. Warto się wybrać, zanim będą tam tłumy

Kiedy najlepiej odwiedzić zamek w Mosznej? Ile kosztuje zwiedzanie?

Zamek w Mosznej oraz jego park można odwiedzać od kwietnia do października. Sam wstęp do parku kosztuje 11 zł w przypadku biletu ulgowego oraz 18 zł w przypadku biletu normalnego. Jeśli chcemy zwiedzić zamkowe komnaty, za bilet ulgowy musimy zapłacić 26 zł, natomiast za normalny 42 zł. W tej cenie znajduje się także wstęp do parku.

Najdroższe bilety na zwiedzanie wystawy "Życie codzienne zamku". Kosztują one odpowiednio 59 zł (bilet ulgowy) oraz 77 zł (bilet normalny). Również w tej opcji zawarty jest wstęp do zamkowego parku. Warto również wiedzieć, że zwiedzanie zamku w Mosznej trwa około 60 minut, a dzieci do lat 3 mają zapewniony bezpłatny wstęp zarówno do zamku, jak i do parku.

Sprawdź również: Mówią, że to "tańsza Chorwacja". Ceny rzeczywiście niższe, a widoki zapierają dech

Do zamku w Mosznej dojedziemy w ciągu niespełna półtorej godziny z Katowic (ok. 113 km) czy też z Wrocławia (ok. 124 km). Jest to wiele bliżej niż podróż do prawdziwego zamku z czołówki Disneya, który znajduje się w bawarskim Neuschwanstein, czyli 800 km od Wrocławia. Jeśli planujemy wyjazd do Mosznej wiosną, powinniśmy celować w przełom maja i czerwca, gdy zamkowy park wygląda najpiękniej ze względu na kwitnące w tym okresie azalie.


Zobacz też:

Przyjechałeś na lotnisko w ostatniej chwili? Skorzystaj z tej ścieżki, żeby nie spóźnić się na samolot

To miasto wprowadziło opłaty, by odstraszyć turystów. Teraz jest ich jeszcze więcej

Planujesz urlop w Chorwacji? Przygotuj się na nieprzyjemny problem

INTERIA.PL