Reklama
Reklama

Tu znajduje się podziemne sanatorium. Kuracjusze przyjeżdżają przez cały rok

Wieliczka słynie z Kopalni Soli, która została oficjalnie wpisana na Listę UNESCO. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że mieści się tam również uzdrowisko i to nie byle jakie, bo pod ziemią. To wyjątkowe miejsce zaprasza kuracjuszy przez cały rok i nie ma się co dziwić temu, że stanowi niebywałą atrakcję. Poznaj najważniejsze informacje o jednym z najmłodszych uzdrowisk w Polsce, które mieści się aż 135 metrów pod ziemią.

W Polsce znane są sanatoria nad morzem czy w górach. Mało kto jednak słyszał o uzdrowisku pod ziemią. Jest jedynym takim miejscem w Polsce, które oferuje kuracjuszom zabiegi pod ziemią. Tak więc Kopania Soli w Wieliczce to nie tylko niezwykle popularna atrakcja turystyczna, ale również uzdrowisko. Co warto wiedzieć na jego temat?  

Podziemne uzdrowisko w Wieliczce — jedyne takie w Polsce 

Uzdrowisko Kopalni Soli "Wieliczka" mieści się aż 135 metrów pod ziemią i czeka na swoich kuracjuszy przez cały rok. Miejsce to oficjalnie funkcjonuje od 2011 roku, uzyskując wtedy status uzdrowiska. To właśnie tym sposobem w Polsce powstało pierwsze uzdrowisko znajdujące się pod ziemią.  

Turyści przybywający do Wieliczki rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że miejsce to jest nie tylko niebywałą atrakcją turystyczną, ale również i miejscem uzdrowiskowym. Jego profil leczniczy to pulmonologia, a więc chętnie przybywają tu osoby z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych.  

A wszystko to za sprawą wyjątkowego mikroklimatu, który panuje we wnętrzu solnych komór. To unikalne miejsce w skali świata. Miejsce to realizuje program aktywnej rehabilitacji układu oddechowego z wykorzystaniem gimnastyki oddechowej w tym unikatowym mikroklimacie solnych wyrobisk.

Zobacz także: Planujesz weekend na południu Polski? Te miejsca w Małopolsce musisz zobaczyć

Co czeka pod ziemią na kuracjuszy? 

Pobyt w podziemnym uzdrowisku to z pewnością niezapomniana, solna przygoda. Na kuracjuszy codziennie czekają między innymi solne komory Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich leżące aż 135 metrów pod ziemią. Pobyt tam to możliwość korzystania z naturalnego inhalatora solnych wyrobisk. Podczas pobytu pod ziemią kuracjusze wykonują ćwiczenia oddechowe, z elementami tańca czy aerobiku. Czeka tam na nich również siłownia.

Z pewnością sam fakt bycia pod ziemią jest już ciekawą atrakcją, kiedy to do uzdrowiska trzeba zjechać szybem, tak jak dawniej robili to górnicy. To jednak nie wszystko. Kuracjusze przebywają w miejscu, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Atrakcji jest więc tam co niemiara, zaczynając od wyjątkowej, podziemnej trasy Kopalni Soli “Wieliczka" czy unikatowej kaplicy św. Kingi. 

Warto wspomnieć, że uzdrowisko w Wieliczce nie posiada tradycyjnego parku zdrojowego oraz pensjonatów. Kuracjusze przebywający w nim na turnusie korzystają z pokoi nad ziemią, zaś na zabieg zjeżdżają pod ziemię. Pobyt w takim sanatorium to wyjątkowy i z pewnością niezapomniany czas, który korzystnie wpływa na zdrowie i pozwala cieszyć się pięknem miejsca znanego na całym świecie.  

Może cię zainteresować: Krakowskie Malediwy zmieniają zasady wstępu. Mieszkańcy będą zadowoleni

Zobacz też:

​To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni

Wyspa wiecznej wiosny to idealny wybór na jesienny urlop. Jest taniej i prawie pusto

Te górskie szlaki jesienią wyglądają najpiękniej. Wybierz się jeszcze w tym roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wczasy