Reklama
Reklama

Planujesz weekend na południu Polski? Te miejsca w Małopolsce musisz zobaczyć

Małopolska to region Polski, który obfituje w malownicze krajobrazy i wyjątkowe miejsca. Chcąc odwiedzić wszystkie, z pewnością potrzebny jest długi urlop. Na szczęście można też i wybrać kilka z nich, a województwo małopolskie obrać jako cel weekendowego wyjazdu. Tutaj zdecydowanie jest co robić i każdy znajdzie coś, co go zachwyci i urzeknie. Podpowiadamy więc miejsca, które musisz zobaczyć, będąc w Małopolsce.  

Małopolska to z pewnością jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce. Atrakcji jest tutaj tak wiele, że trudno wybrać te najlepsze. Można znaleźć tutaj wszystko, czego dusza zapragnie. Są zamki, kopalnie soli, największy park rozrywki, a nawet pustynia! Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, planując weekend w tym regionie?

Małopolska to Kraków i Zakopane, ale nie tylko. Wyjątkowe województwo na południu Polski  

Małopolska to doskonały cel weekendowej wycieczki i zarazem gwarancja świetnej zabawy, a także niezapomnianych przeżyć. Tych z pewnością można doświadczyć w mieście królewskim i byłej stolicy Polski, a mianowicie w Krakowie. Można przypuszczać, a nawet i brać ze pewność, że to miasto jest jedną z największych atrakcji tego regionu.  

Przynajmniej raz w życiu trzeba odwiedzić stolicę Małopolski. Atrakcji tutaj jest na cały weekend i jeszcze więcej. Można zwiedzać muzea, spacerować po Starym Mieście, odwiedzić Wawel i wybrać się na Bulwary Wiślane. Jeśli to jednak za mało, z Krakowa łatwo dojechać do Wieliczki czy Bochni, aby odwiedzić kopalnie soli. Można dotrzeć również do Wadowic czy Zatoru, aby zabawić się w popularnym parku rozrywki  Energylandia. Na miłośników pieszych wycieczek czeka natomiast Ojcowski Park Narodowy

Kraków jest więc dobrą bazą wypadową do innych ciekawych zakątków Małopolski. Z pewnością takim są najwyższe góry Polski, czyli Tatry. Niezapomniane widoki są tam gwarantowane. Odwiedzając Tatry, można postawić na Zakopane lub wybrać się na piesze wędrówki w góry bądź skorzystać z bogatej oferty basenów termalnych. Na odwiedzenie czekają również inne pasma górskie, takie jak Gorce, Pieniny czy królowa Beskidów — Babia Góra.

Może cię zainteresować: Miejsce nazwane “osadą widmo”. Leży nad jeziorem i zachwyca widokiem na góry

Najlepsze atrakcje w Małopolsce. Te miejsca musisz odwiedzić 

Region Małopolski ma wiele czołowych atrakcji, które znane są w całej Polsce, a nawet i na świecie. Z tak dużą popularnością wiąże się jednak wzmożony ruch turystyczny. Wobec tego warto również rozważyć odwiedzenie wyjątkowych, lecz mniej znanych atrakcji Małopolski. Niektóre są unikatowe w skali kraju i są doskonałą propozycją na ciekawe spędzenie weekendu. Jakie miejsca trzeba koniecznie odwiedzić, będąc w Małopolsce?  

  • Muszyna — malownicza miejscowość położona w dolinie rzeki Poprad, która w ostatnim czasie zyskuje sporą popularność. Wszystko to za sprawą zrekonstruowanego zamku, który ponownie otwarty jest dla turystów. Oprócz tego czekają tutaj ogrody sensoryczne, piękny rynek i parki zdrojowe. To doskonałe miejsce na iście sielski odpoczynek.
  • Tarnów — urokliwe miasto zwane również polskim biegunem ciepła. Do zaoferowania ma starówkę z pięknym ratuszem, a także renesansowe kamienice. Na mapie Tarnowa ciekawe wydają się również ruiny zamku na Górze św. Marcina. W niedalekiej odległości od Tarnowa znajduje się warta odwiedzenia malowana wieś Zalipie.  
  • Jezioro Rożnowskie — miejsce doskonałe do sielskiego relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku na wodzie. Pływanie rowerkiem czy rejs statkiem są tutaj zapewnione. Oprócz tego w Gródku nad Dunajcem mieszczą się ciekawe punkty gastronomiczne, a nawet i SPA. 

To jednak nie wszystko. O Małopolsce tłumnie powstają przewodniki, które starają się zawrzeć w sobie wszystkie atrakcje, a jest ich cała masa i wciąż pojawiają się nowe. Na jakie miejsca jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością jest to Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Krynica-Zdrój, Nowy Sącz, Lanckorona czy Pustynia Błędowska. Małopolska to region pełen różnorodnych atrakcji, który z pewnością zaspokoi gusta każdego turysty.

Zobacz też:

​Nazywają ją Miastem Aniołów. Leży rzut beretem od Krakowa

W tym miejscu w Polsce powstało nowe jezioro. To wszystko zasługa zwierząt

Mówią, że to najpiękniejsze termy w Europie. Tylko dwie godziny drogi z Polski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | atrakcje | weekend w Polsce