Reklama
Reklama

To nie tylko przystanek w drodze do Chorwacji. Zobacz, dlaczego warto tu zostać na dłużej

O Słowenii mówi się najczęściej w kontekście winiet, a także autostrad, które prowadzą do Chorwacji. Jednak ten niewielki kraj ma tyle do zaoferowania, że sam w sobie może stać się celem podróży turystów. Wystarczy tylko dowiedzieć się więcej na temat tego, co Słowenia ma do zaoferowania. A ma bardzo wiele.

Słowenia jest niedużym państwem położonym za naszą południową granicą. Powierzchnia tego kraju jest zaledwie o 326 km2 większa niż obszar województwa dolnośląskiego. Pomimo to lista atrakcji, które turyści mogą odwiedzić na miejscu, jest niezwykle długa.

Słowenia zachwyca przede wszystkim różnorodnością krajobrazu. Kraj graniczy od zachodu z Włochami, od północy z Austrią, od wschodu z Węgrami i od południa z Chorwacją. W Słowenii można zwiedzać góry, parki narodowe, a także liczne zabytki. Słowenia ma też piękne, choć dość krótkie wybrzeże, na które składają się trzy miejscowości Piran, Izola i Koper. 

To także idealne miejsce na wypoczynek na łonie natury - aż 50 proc. powierzchni tego kraju pokrywają lasy, woda w jeziorach jest krystalicznie czysta, a liczne pola kempingowe zachęcają do noclegu pod namiotem. 

Słowenia: odwiedź Alpy Julijskie

Wybierając się do Słowenii, nie można nie zobaczyć Alp Julijskich. Kraj oferuje wiele szlaków górskich, również tych mniej uczęszczanych przez turystów. Niemal każdy z nich oferuje niezapomniane widoki. W ich pobliżu jest wiele atrakcji turystycznych. Przemierzając ten rejon, warto też odwiedzić przepiękne okolice jezior Bled i Bohinj. Można również zobaczyć kompleks skoczni narciarskich w Planicy, który robi ogromne wrażenie.

Dobrą propozycją na lato jest zdobycie świętej góry Słoweńców – Triglav. Na wyprawę trzeba poświęcić cały dzień. Turyści najczęściej wybierają szlak spod Aljazev Dom. W Alpach Julijskich znajduje się również przepiękny szczyt – Prisojnik, z którego rozpościera się przepiękna panorama na Dolinę Soczy. 

Jeśli ktoś chce zdecydować się na krótką wycieczkę, to odpowiednim rozwiązaniem będzie zdobycie Małej Mojstrovki. Wejście na szczyt zajmuje średnio 4 godziny. Poszukując bajkowych klimatów, można wybrać się do Wąwozu Vintgar i Doliny Soczy, które wyglądają jak wyjęte z baśni.

Słowenia: odwiedź Park Narodowy Triglav

Triglavski Narodni Park można odwiedzić przy okazji wycieczki w Alpy Julijskie. To właśnie na jego obszarze znajduje się większość z 400 słoweńskich szczytów. Mniej niż ⅓ Parku Narodowego Triglav zajmują lasy z dominującym odsetkiem świerków i modrzewi. 

Park Narodowy Triglav ma do zaoferowania wiele szlaków turystycznych. Dynamiczne ukształtowanie teren: spiczaste szczyty, strome skały i głębokie doliny lodowcowe sprawia, że w trakcie zwiedzania można zobaczyć zapierające dech w piersiach majestatyczne krajobrazy.

W Parku Narodowym Triglav znajduje się największe jezioro polodowcowe w Słowenii, czyli Bohinj. Oprócz tego na terenie chronionego obszaru można udać się na kajaki, rejs, czy kąpiel. Dużą popularnością cieszy się rafting na rzece Soča.

Słowenia: odwiedź Lublanę

Żeby zobaczyć najważniejsze zabytki w Słowenii, należy wybrać się do stolicy kraju. Lublana ma zaledwie 163,8 km2 powierzchni (dla przykładu Wrocław ma 292,8 km2). Stolica Słowenii zachwyci turystów Starym Miastem, które cechuje się kameralną aurą i licznymi zabytkami. 

Przebywając w Lublanie, warto zwiedzić:

  • Zmajski Most (Smoczy Most),
  • Hale Targowe nad brzegiem rzeki Ljubljanica,
  • Tromostovje (Potrójny Most),
  • Plac Prešerena,
  • Kościół Zwiastowania Pańskiego,
  • Fontanna Roba,
  • Ratusz,
  • Katedrę Św. Mikołaja,
  • Zamek w Lublanie.

Zwiedzanie stolicy Słowenii jest proste. To dlatego, że dokonano poważnej zmiany w centrum Lublany i wyłączono obszar Starego Miasta z ruchu drogowego – cały teren jest udostępniony pieszym. W Lublanie nie brakuje też miejsc, w których można zjeść coś dobrego. Na Starym Mieście znajduje się słynna ze znakomitej kiełbasy restauracja "Klobasarna".

Słowenia: odwiedź wybrzeże Adriatyku

Zaledwie 44-kilometrowa linia brzegowa ogranicza możliwości Słowenii w kontekście zachęcania turystów do wypoczywania akurat nad tym wybrzeżem, a nie w Chorwacji. Pomimo to, również i Słowenia ma kilka ciekawych rzeczy do zaoferowania.

Najładniejszym miasteczkiem przy brzegu Adriatyku jest Piran. Wyróżnia się niską zabudową z domami o śródziemnomorskiej architekturze. Przebywając w miejscowości, warto wejść na wieżę kościoła św. Jerzego i spojrzeć z punktu widokowego na rozpościerający się morski krajobraz. Urocze jest też centrum z Placem Tartiniego i Miejskim Ratuszem.

Swój urok mają także pozostałe miejscowości. Izola jest niezwykle ciasno zabudowana, co stwarza wiele możliwości do wykonania ciekawych fotografii. Znajduje się tam też piękne pałace Besenghi degli Ughi, Manzioli oraz Lovisato. Wybierając się nad słoweńskie wybrzeże, warto też zwiedzić Jaskinię Postojną. To jaskinia z 25-kilometrowym systemem podziemnych korytarzy, którą dostosowano do potrzeb zwiedzających. 

Zatrzymaj się na chwilę: Bled

Ta niewielkia miejscowość turystyczna zachwyca widokami i niepowtarzalnym klimatem. Nie bez powodu maleńka wyspa na środku jeziora Bled stała się wizytówką Słowenii, pojawiającą się na większość pocztówek z tego kraju. Na wysepkę można dopłynąć wynajętą łódką,  a na miejscu koniecznie trzeba wspiąć się po 99 schodach do zabytkowego kościółka. Warto również spróbować lokalnych lodów o smaku kremnej reziny (słoweńskie ciastko zbliżone do kremówki).

Bled jest idealnym miejscem na uprawianie sportów wodnych - geotermalne jezioro uważane jest za najcieplejsze w całym kraju.  

W okolicy warto zobaczyć również zabytkowy zamek i wspiąć się na Ojsticę, z której roztacza się malowniczy widok na jezioro, które wyróżnia się niezwykłym, turkusowym kolorem wody.

Co jeszcze zachwyca w Słowenii?

Kraj ten posiada niewielu mieszkańców - na stałe mieszka tam zaledwie 2,1 mln, co sprawia, że wciąż można tam znaleźć niemal dzikie tereny. Długie podróże na łonie natury, podczas których można nie spotkać nawet jednego człowieka nie są tam niczym nadzwyczajnym. Dodatkowo Słoweńcy bardzo dbają o czystość, co rzuca się w oczy nawet w szczycie sezonu turystycznego. 

Dużym zaskoczeniem dla podróżnych z Polski może być również niemal całkowity brak billboardów czy reklam umieszczanych przy drodze, tak popularnych choćby na naszym Podhalu. 

Zobacz też:

​Nie musisz wydawać fortuny na relaks w termach. Z tych basenów termalnych skorzystasz za darmo

Przyjechałeś na lotnisko w ostatniej chwili? Skorzystaj z tej ścieżki, żeby nie spóźnić się na samolot

To miasto wprowadziło opłaty, by odstraszyć turystów. Teraz jest ich jeszcze więcej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | urlop | wakacje | ciekawe miejsca